Zalety systemów klucza generalnego

Pojęcie systemów klucza generalnego może brzmieć nieco enigmatycznie, choć jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne, spotykane szczególnie często w Niemczech oraz krajach skandynawskich. Jak sugeruje nazwa, system klucza generalnego, inaczej układ centralnego otwierania, pozwala za pomocą jednego klucza otworzyć dowolną ilość zamknięć. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej charakterystyce tego rozwiązania, która już sama w sobie wskazuje zalety systemów klucza generalnego.

klucze

Czym dokładniej jest system klucza generalnego?

System klucza generalnego, tzw. master key z języka angielskiego, to układy centralnego otwierania – klucze i zamknięcia, które wykonane są w taki sposób, by jednym kluczem można było otworzyć określoną ilość zamknięć. System klucza generalnego może się więc składać z różnego rodzaju wkładek do zamków nawierzchniowych, wkładek bębenkowych, cylindrów przemysłowych itd. System pozwala na przykład na zamykanie i otwieranie drzwi zewnętrznych do budynku, drzwi pomieszczeń wewnątrz, w tym np. biurowych szafek, w których przechowywane są dokumenty.

Konkretne zalety systemu

System klucza generalnego jest wykorzystywany przede wszystkim w większych budynkach, obiektach, co zapewnia głównie organizacyjną wygodę i porządek. Jak mówią nam specjaliści z firmy DOM – Polska z Częstochowy, zapewnienie systemu klucza generalnego daje możliwość kontroli dostępu: każdy użytkownik swoim kluczem otwiera wyłącznie te pomieszczenia, do których rzeczywiście z założenia może mieć dostęp. Klucze można dorabiać wyłącznie na podstawie karty bezpieczeństwa u dostawcy systemu klucza generalnego, dzięki czemu właściciel lub zarządca obiektu ma 100% kontroli nad liczbą dorabianych kluczy. By więcej jeszcze konkretniej opowiedzieć o zaletach systemu, przyglądamy się konkretnemu rozwiązaniu: System Klucza Grand Master (GMK – Grand Master Key). W dużych organizacjach, instytucjach, obiektach, w których na co dzień przebywa i przemieszcza się wiele osób, szefowie działów, zespołów, mogą wymagać nieograniczonego dostępu do dużych obszarów budynku, jednocześnie wyłącznie dostępu do poszczególnych działów dla pracowników średniego szczebla, a dla pracowników na najniższym poziomie tylko dostępu do swojego biura i miejsca pracy. Mamy więc trzy poziomy: Klucz Grand Master (otwiera wszystkie wkładki w całym kompleksie), Master Key (otwiera wszystkie wkładki we wskazanym budynku) i klucz podrzędny, odblokowujący określane działy. Dodajmy na koniec, że mamy dwie możliwości kodowania – wkładki o różnym kodowaniu i klucze o kodowaniu ujednoliconym. Można określić wiele zestawów w kodowaniu ujednoliconym, zapewniając większą elastyczność w systemach klucza Master, co również jest zaletą.