Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakie wyróżniamy klasy izolacji w transformatorach?
Transformator jest urządzeniem służącym do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego z jednego obwodu elektrycznego do drugiego. Proces ten zachodzi z zachowaniem pierwotnej częstotliwości. Wydzielenie poszczególnych klas izolacji transformatorów ma znaczenie dla ich żywotności oraz bezpiecznej pracy. Dowiedz się, jakie klasy transformatorów się wyróżnia.
Klasy izolacji transformatorów – charakterystyka
Klasa izolacji jest umownym oznaczeniem literowym, dotyczącym typu zastosowanych materiałów izolacyjnych w transformatorach. Wskazuje ona na najwyższą możliwą temperaturę, w jakiej urządzenie to może być użytkowane. Jest to ważna informacja, gdyż przekroczenie wskazanego poziomu temperatury, może:
skrócić żywotność transformatora,
wzrosnąć ryzyko awarii transformatora.
Izolacja musi zatem sprostać wielu zagrożeniom i mieć odpowiednią wytrzymałość na wzrost temperatury. W oznaczeniu klas posłużono się literami, które wskazują na maksymalną dopuszczalną temperaturę dla danego przedziału. Jak wskazują specjaliści firmy Inducto, wyróżnia się klasy:
A – 105°C,
E – 120°C,
B – 130°C,
F – 155°C,
H – 180°C,
C – 220°C.
Normy IEC 61558 oraz EN 60726 obrazują ponadto maksymalny przyrost temperatury uzwojeń w przypadku maksymalnej temperatury otoczenia 40°C. Parametr ten pozwala na wyróżnienie klas:
A – 60°C,
E – 75°C,
B – 80°C,
F – 100°C,
H – 125°C,
C – 150°C.
Przekroczenie górnej granicy danej klasy o 10°C może skutkować skróceniem czasu eksploatacji izolacji o połowę.
Monitorowanie poziomu temperatury w transformatorach
Eksploatacja transformatorów niskiego napięcia, separacyjnych, doczepowych i innych wymaga dbałości o właściwy poziom temperatury pracy. Kontrola tego parametru powinna być prowadzona na bieżąco i uwzględniać klasy izolacji. Ważne, by zwracać uwagę tak na uzwojenia, jak i na szyny.
Dzięki właściwemu postępowaniu z transformatorami możliwe jest uniknięcie zakłóceń oraz zmniejszenie stopnia wykorzystania wentylatorów. Zatem przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia warto zapoznać się z jego specyfikacją techniczną. Należy pamiętać, że przetwarzanie energii elektrycznej przez transformator zawsze odbywa się z pewnymi stratami mocy. Są one wydzielane w formie ciepła w uzwojeniu, rdzeniu oraz izolacji transformatora. Wzrost temperatury tego ostatniego elementu znacząco skraca żywotność i skuteczność urządzenia, a także zwiększa ryzyko wystąpienia awarii. W efekcie transformator może stać się niebezpieczny dla zasilanego obwodu i otoczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana