Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Z czego wynika rosnąca popularność systemów solarnych?
Energię słoneczną człowiek nauczył się wykorzystywać już u zarania cywilizacji. Tak pozostało do dziś. Współcześnie jednak stosujemy nowoczesne i wydajne technologie. Pozwalają one na efektywne pozyskiwanie ze słońca ciepła i energii elektrycznej. Systemy solarne stają się coraz bardziej powszechne. Czemu zawdzięczają taką popularność? Warto przeczytać.
Czym są systemy solarne?
Energia słoneczne dociera do nas w postaci promieniowania, w którym podstawową cząstką jest foton, będący nośnikiem oddziaływań elektromagnetycznych. Systemy solarne umożliwiają konwersję energii ze słońca. Jest ona wykorzystywana w dwóch rodzajach instalacji – w kolektorach słonecznych i panelach fotowoltaicznych. Dużo więcej na temat paneli fotowoltaicznych oraz komponentów instalacji fotowoltaicznej można dowiedzieć się od ekspertów ze sklepu z akumulatorami Dostawcy Prądu.
Przeczytaj również: Czy opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne w 2024?
Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne
Zadaniem kolektorów słonecznych jest absorpcja energii promieniowania słonecznego i przekazanie jej do nośnika, którym może być ciecz, taka jak roztwór glikolu lub woda, albo gaz np. powietrze. Podstawowym elementem kolektorów słonecznych jest absorber, wykonany z materiału pochłaniającego energię fal elektromagnetycznych promieniowania słonecznego. Kolektory są zazwyczaj płaską konstrukcją osadzoną w ramach i wypełnioną układem cienkich rurek. Nagrzany płyn lub gaz przepływa do wymiennika, gdzie oddaje ciepło do medium lub otoczenia.
Przeczytaj również: Jak działają panele słoneczne?
W panelach fotowoltaicznych następuje konwersja promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Panele zbudowane są z ogniw, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Dzięki temu powstaje prąd stały, który może być w celu dalszego wykorzystania gromadzony w akumulatorach głębokiego rozładowania lub poprzez falowniki zamieniony na prąd odpowiadający parametrom wymaganym w sieci energetycznej.
Przeczytaj również: Gdzie powinien być zamontowany falownik?
Ekologiczna i darmowa energia
Rosnącą popularność systemów solarnych zawdzięczać należy dwóm kwestiom. Po pierwsze energia pozyskiwana ze słońca jest darmową energią. Jedyną inwestycją jest instalacja solarna, która zazwyczaj zwraca się po pewnym czasie. Dostęp do energii słonecznej uniezależnia odbiorcę od dostawców energii oraz od zmian w taryfach. Umożliwia również korzystanie z energii elektrycznej bez dostępu do sieci energetycznej (np. w instalacjach offgrid dla domków letniskowych, przyczep kempingowych, czy kamperów). Drugą kwestią jest ekologia. Rosnąca świadomość ekologiczna zmusza do poszukiwania źródeł energii odnawialnej. Czysta energia słoneczna umożliwia znaczne oszczędności i przyczynia się do obniżenia emisji szkodliwych produktów spalania klasycznych paliw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana