Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Cechy rozpoznawcze światłowodów wielomodowych
Światłowody to przewody umożliwiające szybką i niezawodną transmisję danych. Są one obecnie powszechnie stosowane między innymi w: telekomunikacji, usługach abonenckich, rozgłośniach telewizyjnych, telewizji kablowej, systemach zdalnej kontroli i ostrzegania, komputerach, lokalnych sieciach komputerowych, wewnętrznym przekazywaniu danych czy okablowaniu samolotów i statków. Przewody te różnią się od tradycyjnego okablowania, gdyż do transmisji danych wykorzystują odpowiednio modulowaną wiązkę światła, a nie prąd elektryczny.
Jakie są rodzaje światłowodów?
Światłowody dzielone są na dwa rodzaje: światłowody jednomodowe i wielomodowe. Wykorzystanie wiązki światła do transmisji danych niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zapewnia szerokie pasmo przenoszenia, a także umożliwia bezstratną transmisję sygnału na większe odległości. Największą różnicą między światłowodami jedno- a wielomodowymi jest grubość ich rdzenia oraz liczba wiązek światła, jakie mogą być przez nie przenoszone. Przewody jednomodowe mogą przenosić tylko jeden mod światła. Z tego względu ich rdzeń jest znacznie smuklejszy. Wszystkie promienie są w nich odbijane pod tym samym kątem do powierzchni płaszcza, mają więc jednakową drogę do przebycia. Taka budowa sprawia, że przenoszone wiązki światła przebywają tę drogę w takim samym czasie, dzięki czemu nie powstaje dyspersja, czyli rozmycie sygnału.
Przeczytaj również: Czym jest szkło laminowane?
Światłowody wielomodowe, które możesz nabyć m.in. w sklepie internetowym CableGo, zostały stworzone po to, aby przenosić wiele sygnałów jednocześnie. Ich rdzeń jest więc nieco grubszy (może mieć 50 lub 62,5 mikrometrów). Jego średnica jest wielokrotnie większa od długości fali przenoszonego światła. Przesyłanych jest w nim kilka wiązek świetlnych o różnym stopniu propagacji. Taka budowa i sposób działania sprawiają, iż w tego typu przewodach występuje zjawisko dyspersji, czyli rozmycia sygnału.
Przeczytaj również: Czym wyróżniają się nowoczesne kontenery biurowe?
Czym charakteryzują się światłowody wielomodowe?
W światłowodzie wielomodowym możliwe jest występowanie różnych kątów odbicia. Takie zjawisko wpływa na powstawanie dyspersji, czyli rozmycia krawędzi transmitowanego sygnału. Przesyłanie równocześnie wielu modów światła o różnej długości jest powodem powstawania zniekształceń wyjściowego impulsu, dlatego prędkość oraz odległość transmisji musi być zmniejszona. Czynniki te powodują, że światłowody wielomodowe są stosowane do wykonywania połączeń na krótkie dystanse.
Przeczytaj również: Podział bram garażowych ze względu na sposób otwierania
Wpuszczona do wnętrza przewodu wielomodowego wiązka światła rozdziela się na wiele promieni falowych. Mają one taką samą długość, ale każdy z nich przebywa inną drogę. Impulsy są więc nieco zniekształcane, a transmisja danych nieco wolniejsza w porównaniu do tej realizowanej przy pomocy światłowodów jednomodowych. Z tego względu konieczne jest najczęściej użycie specjalnych optycznych wzmacniaczy sygnału.
Gdzie znajdują zastosowanie światłowody wielomodowe?
Światłowody wielomodowe są stosowane do realizowania połączeniach krótkodystansowych ze względu na występującą w nich dyspersję międzymodową. Używa się ich w systemach, których długość nie przekracza kilkunastu kilometrów, a ich struktura nie jest zanadto skomplikowana (np. nie mają wielu odgałęzień). Wykorzystuje się je zatem między innymi w ramach aplikacji biurowych sieci komputerowych, do tworzenia okablowania pionowego oraz poziomego w budynkach, w lokalnych punktach abonenckich, są również powszechnie wykorzystywane w telewizji kablowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana