Sposoby zastosowania folii ciekłokrystalicznej w firmie

Folia ciekłokrystaliczna ma postać cienkiej, idealnie przylegającej do powierzchni powłoki, naklejanej na szybę. Składa się ona z rozproszonych ciekłych kryształów, umieszczonych pomiędzy dwiema warstwami folii PET. Dzięki zastosowaniu folii ciekłokrystalicznej możliwa jest kontrola transparentności szklanych powierzchni. Jakie są sposoby jej zastosowania w firmie?

Przyciemnianie szyb folią ciekłokrystaliczną

Czym jest i jak działa folia ciekłokrystaliczna?

Folia ciekłokrystaliczna (zwana też folią elektryczną lub LCD) tworzy cienką powłokę, zbudowaną z ciekłych kryształów, zamkniętych w matrycy polimerowej, wykazujących reakcję na ładunek elektryczny.

Jak wyjaśnia specjalista z Agencji Reklamowej Ocean Reklamy we Wrocławiu: W trybie podstawowym, kiedy folia odłączona jest od zasilania elektrycznego, ciekłe kryształy znajdują się w losowej konfiguracji, która załamując padające światło, sprawia, że folia staje się matowa. Po jej podłączeniu do zasilania elektrycznego, przepływ prądu przez ciekły kryształ powoduje, że cząsteczki kryształu ustawiają się zgodnie z kierunkiem oddziaływania pola elektrycznego – wtedy folia staje się transparentna.

Transparentnością folii ciekłokrystalicznej można sterować za pomocą pilota, aplikacji lub włącznika. Folia LCD jest więc doskonałym sposobem na to, by w kilka chwil, jednym przełącznikiem zapewnić sobie niezbędną prywatność i intymność.

Folia LCD w trybie wyłączonym zapewnia pełną dyskrecję i prywatność. Dzięki jej zupełnemu zmatowieniu, obserwacja przez szybę, na którą naklejona jest folia jest ograniczona niemal całkowicie – jedynie w przypadku bezpośredniego kontaktu obiektu z odłączoną od zasilania folią, widoczny jest ciemniejszy jego zarys.

Jakie zastosowanie w firmie może mieć folia LCD?

Folia ciekłokrystaliczna znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pożądana jest możliwość sterowana przejrzystością szyb. Mimo, że to wciąż nowość na polskim rynku aranżacji wnętrz, na jej zastosowanie decyduje się coraz więcej firm oraz osób prywatnych. Folia LCD jest nowoczesnym, oryginalnym i praktycznym sposobem wykończenia wnętrza. Można stosować ją zarówno na szybach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Otwarta przestrzeń biurowa jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w biurowych aranżacjach – nie tylko wizualnie powiększa biuro, ale przede wszystkim umożliwia stworzenie przyjacielskich relacji pomiędzy współpracownikami oraz poprawienia komunikacji między nimi. Czasem jednak taka otwarta przestrzeń zaburza koncentrację oraz przeszkadza w wykonywaniu pracowniczych obowiązków. Wtedy idealnym rozwiązaniem okazuje się montaż na ściankach działowych folii o zmiennej przejrzystości. Tak zaaranżowana przestrzeń pozwoli pracownikom w pełni skupić się na powierzonych zadaniach, umożliwiając im prywatność i spokój na stanowisku pracy.

Folia sprawdzi się idealnie również na szklanych biurowych drzwiach, gdy podczas nagle zwoływanego spotkania konieczne jest szybkie zapewnienie prywatności jego uczestnikom. Będzie też doskonałym rozwiązaniem w przypadku biura znajdującego się w pobliżu ruchliwej drogi, wyposażonego w szklane drzwi zewnętrzne – dzięki folii możemy skutecznie odizolować się od miejskiego tłumu i móc skupić się na służbowych obowiązkach.

Wyjątkowa struktura folii ciekłokrystalicznej pozwala na zastosowanie jej jako ekranu multimedialnego, umożliwiającego wyświetlanie prezentacji przy użyciu projektora. Co ważne, nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o wielkość powierzchni ekranu. Może ona posłużyć ponadto jako niebanalne miejsce wyświetlania reklam w sklepach i salonach.

Folia LCD naklejona na szklane drzwi oraz przeszklone ściany pozwala na skuteczne i szybkie wyizolowanie gabinetu lub sali konferencyjnej od reszty przestrzeni, zapewniając prywatność spotkania.

Dlaczego warto zastosować folię elektryczną?

Folia elektryczna odłączona od zasilania przepuszcza światło na poziomie 70%, natomiast szyba pokryta folią podłączoną do prądu, transmituje aż 80% światła. Tak wysoka przepuszczalność nawet w trybie matowym sprawia, że wnętrza pozostają doskonale doświetlone światłem dziennym, równocześnie zapewniając pełną prywatność. Pomieszczenie, w którym stosuje się folię LCD nie jest więc przyciemniane, jak w przypadku wnętrz wyposażonych w żaluzje czy rolety, dzięki czemu stosując folię jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej.

Folię można przykleić na dowolnej szklanej powierzchni, a warstwa kleju, którą jest pokryta, umożliwia jej szybki i łatwy montaż. Dzięki jej wyjątkowej strukturze, można wycinać z niej dowolne kształty, zachowując przy tym wszystkie właściwości. Folia jest wyjątkowo łatwa w utrzymaniu czystości – kurz nie osiada na niej w takim stopniu, jak w przypadku rolet oraz żaluzji, a zabrudzoną powierzchnię można w łatwy sposób wyczyścić.

Co istotne, na zastosowanie folii możemy zdecydować się na każdym etapie aranżacji wnętrza – w przeciwieństwie do gotowych mlecznych szyb, folię LCD można zamontować na gotowym już szkle.