Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Zastosowanie betonu towarowego
Betonem towarowym nazywamy gotową mieszankę betonową, która dostarczana jest na budowę. Jest produkowany, a następnie transportowany przez wytwórnię betonu – betoniarnię. Może mieć różny skład, konsystencję i właściwości. Czym w zasadzie różni się od betonu zwykłego i co przemawia na jego korzyść? Gdzie jest wykorzystywany?
Beton towarowy, czyli właściwie jaki?
Znalezienie rzetelnych informacji na temat betonu towarowego może być problematyczne dla osoby, która nie jest w żaden sposób związana z budownictwem. Zacznijmy więc krok po kroku od prostych definicji. Beton to materiał budowlany, który powstaje z cementu, kruszywa, wody oraz opcjonalnie popularnych od pewnego czasu domieszek i dodatków. Powstaje z mieszanki betonowej, a więc wymieszanych składników wymienionych powyżej – beton stwardniały uzyskuje swoje właściwości w wyniku hydratacji cementu po odpowiednim zagęszczeniu i pielęgnacji, po okresie dojrzewania. Jak wspomnieliśmy we wstępie, betonem towarowym nazywamy mieszankę betonową, która jest dostarczana na budowę, a nie wyprodukowana na placu budowy przez wykonawcę na własny użytek (potocznie to beton zwykły). Teoretycznie stwardniały materiał po okresie dojrzewania, który powstaje z betonu towarowego lub mieszanki przygotowanej na budowie (o dokładnie takim samym składzie, dokładnie tak samo zagęszczony i pielęgnowany) powinien mieć identyczne właściwości. Teoretycznie – bo o praktyce opowiemy w kolejnej części artykułu.
Przewaga betonu towarowego nad betonem zwykłym
Produkcja mieszanki betonowej wydaje się prosta: dobieramy odpowiednią recepturę, proporcje składników, dozujemy składniki i mieszamy do momentu, gdy uzyskamy pożądaną konsystencję. Jak mówi nam przedstawicielka producenta betonu IMPEX-BETON z Łasku, bez odpowiedniego systemu dozowania kruszyw, cementu, wody i chemii bardzo trudno byłoby wyprodukować dużą ilość idealnej mieszanki betonowej. W praktyce więc mieszanka wytwarzana na budowie – prostymi maszynami, a nie profesjonalnymi mieszarkami wyposażonymi w dozowniki z systemem sterowania – rzadko może być przygotowana tak perfekcyjnie, jak beton towarowy. Kolejny aspekt, który przemawia na korzyść betonu towarowego to możliwość dostarczenia na budowę wielu metrów sześciennych mieszanki w tym samym czasie. To szczególnie istotne w przypadku budowy konstrukcji monolitycznych, przy których układanie betonu powinno odbywać się symultanicznie. Beton towarowy znajduje więc zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzeba go dużo. Nie oznacza to jednak, że jest stosowany wyłącznie do budowy potężnych obiektów. Betonomieszarki dostarczają beton towarowy nie tylko na budowy elementów dróg, mostów, czy wiaduktów, ale też na budowy obiektów mieszkalnych, użytkowych, przemysłowych. Co można wybudować betonem towarowym? - Możemy odpowiedzieć śmiało, że wszystko, co można wybudować betonem zwykłym, przy czym układanie betonu towarowego przebiega szybciej i sprawniej. Warto na koniec dodać, że dzięki sprzętowi do przepompowywania mieszanki o wysięgu nawet kilkudziesięciu metrów, w który solidny producent betonu wyposaża swój tabor, beton towarowy można ułożyć nawet w bardzo trudnych warunkach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana