Zalety systemów zielonego dachu

Tarasy na dachach do niedawna kojarzyły się z luksusem i bogactwem. Teraz coraz częściej można spotkać je na dachach nowoczesnych budynków, nawet w centrach miast. Co więcej, zielone dachy pojawiają się także na domach jednorodzinnych. Sprawdźcie, jakie są największe zalety systemów zielonego dachu.

Czym jest system zielonego dachu?

Zielony dach to specjalne pokrycie dachowe, które składa się z wielu warstw struktury, z umieszczonym na jej wierzchu podłożem gruntowym. Na tym podłożu można sadzić rośliny i właśnie od tego pochodzi nazwa systemu.

Choć system zielonego dachu wiąże się z pewnymi dodatkowymi kosztami, które są wynikiem specyfiki jego instalacji, to rozwiązanie to ma liczne zalety ekologiczne i ekonomiczne, dla których warto się na nie zdecydować – zachęca nasz rozmówca reprezentujący firmę Green Flor.

Zielone dachy najczęściej spotyka się w większych aglomeracjach, w których trudno o własne i proekologiczne miejsce do wypoczynku poza domem.

Najważniejsze zalety systemów zielonego dachu

Zielone dachy niosą ze sobą wiele korzyści, do których zalicza się chociażby gromadzenie wody deszczowej. Taki dach chłonie wodę przez buforowanie jej w warstwie roślinnej, w podłożu i warstwie drenującej. Ponadto, opóźnia odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji i oczyszcza wodę deszczową, co przyczynia się do stabilizacji wód gruntowych oraz zmniejszenia obciążenia szczytowej sieci kanalizacyjnej i ryzyka powodzi.

Co więcej, zielone dachy stanowią barierę dla zanieczyszczeń, produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Z kolei mikroklimat tam wytwarzany zapobiega tworzeniu „wysp ciepła”. Nie można także zapominać o tym, że ogrody na dachu pełnią funkcję termoizolacyjną, zarówno podczas zimowych mrozów, jak i w czasie letniej spiekoty, co wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania i klimatyzacji.

Wymieniając zalety systemów zielonego dachu nie można nie wspomnieć o ich niezwykłej estetyce, która nie tylko dodaje urody każdemu budynkowi, ale też korzystnie wpływa na jakość życia mieszkańców.

Czy warto instalować systemy zielonego dachu?

Choć wydawać by się mogło, że zielone dachy są wymysłem XXI wieku, to tak naprawdę ich koncepcja znana była już w starożytności. Swój rozkwit przeżywała natomiast w średniowieczu, głównie na północy, w krainach i państwach o surowym klimacie. Jak widać, rozwiązanie to cenione jest od wieków, a nie dzieje się tak bez przyczyny.

Zielone dachy warto zakładać z wielu powodów, z których najważniejsze to ich funkcjonalność, ekologiczność, estetyka, termoizolacyjność, izolacyjność akustyczna oraz trwałość. To zdecydowanie inwestycja, która się zwraca.