Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Kreatywne sposoby wykorzystania betonu architektonicznego
Czym jest beton architektoniczny? Do jakich celów nadaje się tego rodzaju materiał wykończeniowy i budowlany? Architekci i projektanci już od jakiegoś czasu z powodzeniem wykorzystują go w swoich pracach, uzyskując zachwycające efekty. Czy faktycznie beton architektoniczny może okazać się surowcem dającym liczne możliwości kreatywnego tworzenia elementów przestrzennych? Przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu!
Czym jest beton architektoniczny?
Beton architektoniczny to odmiana betonu dekoracyjnego. Ma gładką powierzchnię z widoczną strukturą i tak zwanymi wżerami oraz naturalnymi smugami czy przebarwieniami. Materiał ten, ze względu na swoją specyfikę, nadaje się głównie do szalunkowania, czyli tworzenia z niego elementów (w tym paneli czy płyt) poprzez formowanie w konstrukcjach szalunkowych. Możliwe jest również nakładanie go w formie samodzielnej, wówczas stosowany jest najczęściej jako trwałe i estetyczne wykończenie ścian wewnętrznych czy fasadowych. Użyty w taki sposób pozwala uzyskać bardzo oryginalny efekt końcowy, wpasowujący się w minimalistyczne, nieco surowe aranżacje. Z tego względu tak chętnie wybiera się go w przypadku wnętrz o industrialnym charakterze czy na nowoczesnych elewacjach.
Jak już wspominaliśmy, materiał tego rodzaju doskonale sprawdza się przy formowaniu, które nadaje mu określone kształty. Powstają z niego płyty panelowe, które następnie montowane są na ścianach. Można zachować ich naturalny kolor, poddają się jednak bez problemu barwieniu i impregnowaniu specjalistycznymi preparatami. Jednym z ciekawszych pomysłów jest także wykonanie mebli z betonu architektonicznego i podobnego rodzaju elementów użytkowo-dekoracyjnych. Czy tak nieskomplikowany z założenia materiał może okazać się innowacyjnym sposobem na aranżację przestrzeni, także ogólnodostępnej?
Nowatorskie spojrzenie na beton architektoniczny
Zastosowanie betonu w architekturze jest już dość powszechne i spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno właścicieli prywatnych posesji, jak i mieszkańców miast, gdzie ten materiał jest używany w przestrzeni publicznej. Projektanci nie chcą jednak na tym poprzestać! Potwierdzona trwałość betonu architektonicznego i jego odporność na działanie wilgoci oraz czynników pogodowych sprawiły, że postanowiono wykorzystać go również nieco bardziej kreatywnie. Jak się okazało, materiał ten sprawdził się także jako budulec mebli do użytku zewnętrznego oraz szeregu konstrukcji dekoracyjnych.
Nasz rozmówca, ekspert do spraw produkcji elementów betonowych firmy Investim z Warszawy, potwierdza: Architektura to dziedzina dynamiczna: ciągle się zmienia, a projektanci dążą do uzyskania unikalnych, ciekawych, ale i funkcjonalnych rozwiązań. Do takich należą z pewnością wyroby w postaci ławek, donic, słupków czy koszy na śmieci. Beton architektoniczny może być manualnie formowany nawet na kształt leżaków. Takie elementy świetnie się prezentują i, w odróżnieniu od dekoracji prefabrykowanych, każdy egzemplarz jest unikatowy.
Wykorzystanie mebli i elementów z betonu architektonicznego
Meble czy elementy formowane z betonu architektonicznego bez obaw mogą być wykorzystywane na zewnątrz. Nie grożą im uszkodzenia związane z działaniem deszczu czy wiatru, a możliwość nadania im dowolnego koloru czyni je jeszcze bardziej uniwersalnymi. Z tego względu wyroby takiego typu cieszą się coraz większą uwagą urbanistów, którzy estetyczne donice, ławki i słupki umiejętnie wplatają w miejski krajobraz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagościły także w bardziej kameralnych, prywatnych ogrodach, nadając im tym samym nieco tajemniczości i elegancji!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana