Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czy istnieją różnice między rozbiórką a wyburzeniem?
Przygotowanie miejsca pod nową inwestycję, usunięcie konstrukcji, których stan techniczny grozi zawaleniem lub po prostu szpeci okolicę, to rozbiórka lub wyburzenie. Terminów tych często używamy naprzemiennie i tak naprawdę z punktu widzenia prawa rozbiórka od wyburzenia budynku niczym się nie różni. Są jednak subtelne różnice między pojęciami rozbiórki i wyburzenia, czemu przyjrzymy się w naszym artykule.
Co mówi Prawo Budowlane?
Zacznijmy od tego, że jeśli uzyskujemy pozwolenie na rozbiórkę, budynek możemy zarówno rozebrać, jak i go wyburzyć. Jak wspomnieliśmy we wstępie, terminów rozbiórki i wyburzenia często używamy naprzemiennie, jednak tak naprawdę są to dwa różne pojęcia, a właściwie: wyburzenie to zaawansowana metoda rozbiórki. Chodzi o specyfikę wykonywanych prac.
Zgodnie z obowiązującym w Polsce Prawem Budowlanym, usunięcie większości obiektów wymaga uzyskania pozwolenia na rozbiórkę. Nie jest to konieczne tylko w dwóch przypadkach:
- budynków i budowli niewpisanych do rejestru zabytków, nieobjętych też ochroną konserwatorską, których wysokość nie przekracza 8 metrów, jeśli ich odległość od granicy działki jest mniejsza niż połowa wysokości,
- obiektów i urządzeń budowlanych, które nie podlegają ochronie jako zabytki, jeśli na ich wzniesienie nie było wymagane pozwolenie na budowę.
W pozostałych przypadkach konieczne jest pozyskanie pozwolenia na rozbiórkę, co wymaga złożenia szeregu dokumentów. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Messa ze Śląska, to nie tylko zgoda właściciela obiektu, ale też kompleksowy projekt rozbiórki obiektu wraz z opisami zakresu i sposobu prowadzenia robót, sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia itd.
Zaawansowana metoda rozbiórki – wyburzenia
Jak już ustaliliśmy, wyburzenie to zaawansowana metoda rozbiórki. Mówiąc w dużym uproszczeniu, wyburzenia to roboty rozbiórkowe, które wykonywane są przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jak różnego rodzaju koparki, spychacze, dźwigi, młoty i kruszarki hydrauliczne. Wyburzenia to także rozbiórki obiektów wykonywane przy użyciu materiałów wybuchowych. Roboty wyburzeniowe muszą być więc dokładnie planowane i realizowane zgodnie z określonymi etapami, by prace przebiegały sprawnie, bez opóźnień i oczywiście w sposób bezpieczny. Nie bez powodu zaawansowanymi rozbiórkami, wyburzeniami obiektów, zajmują się przede wszystkim firmy, które specjalizują się konkretnie w tego typu pracach i dysponują odpowiednim sprzętem. Nie ma tu miejsca na przypadkowe działania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana