Akcesoria budowlane przydatne przy wykończeniu wnętrz.

Sposób wykończenia wnętrza decyduje o wyglądzie naszego mieszkania. Gdy po zamieszkaniu odkrywamy pęknięcia na ścianach powstałe na skutek niewłaściwego zaszpachlowania połączeń płyt. Albo zauważamy, że sufit nie jest pomalowany dokładnie. Wtedy na poprawę tych niedociągnięć jest najczęściej za późno. Takich sytuacji można uniknąć stosując odpowiednie urządzenia i akcesoria. Dzięki nim prace wykończeniowe przebiegną bez problemów, a efekt końcowy spełni nasze oczekiwania.

malowanie-scian

Przygotowanie ścian

Bez względu na to czy wykańczamy, czy remontujemy mieszkanie lub dom szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ściany. Jak wyjaśnia ekspert firmy pagat oferującej profesjonalne technologie do wykańczania wnętrz:

Stan ścian jest bardzo ważny. Jeśli obłożono je płytami gipsowo-kartonowymi należy sprawdzić czy spoiny między nimi zostały dokładnie zaszpachlowane i wyszlifowane oraz czy nie ma innych ubytków. Wszystkie zauważone mankamenty trzeba poprawić. Identycznie postępujemy w przypadku tradycyjnych cementowo-wapiennych tynków pokrytych gładzią. Do tego typu prac najlepsze będą szpachelka, za pomocą której w łatwy sposób naniesiemy masę szpachlującą oraz szlifierka do ścian i sufitów, która dokładnie wyrówna i wygładzi szpachlowane miejsca. Wybór pierwszych i drugich jest dość duży. Bardzo praktyczne są szlifierki zaopatrzone w system odsysania pyłów znacznie ograniczający zanieczyszczenie pomieszczenia. Na tak przygotowaną ścianę możemy wreszcie nakładać farbę.

Nowoczesne podejście do malowania

Metod malowania jest zapewne tyle, ilu malarzy. Jednak wszyscy bez względu na stosowaną technikę przyznają, że dobrze pomalowana ściana musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze farba powinna być nałożona równomiernie i dokładnie pokrywać powierzchnię ściany, aby nie było widać żadnych prześwitów. Po drugie niedopuszczalne są zacieki czy pojedyncze zaschnięte krople farby. Malowanie przy użyciu tradycyjnych akcesoriów w postaci pędzla czy wałka odchodzi już do lamusa. Teraz coraz powszechniejsze staje się używanie profesjonalnych agregatów malarskich. Zalety ich stosowania to przede wszystkim skrócenie czasu potrzebnego na malowanie oraz równomierne i dokładne pokrycie ścian i sufitów. Wadą tych urządzeń jest niestety ich cena. Jednak tak jak nie trzeba kupować krowy, by się napić mleka. Tak aby profesjonalnie i samodzielnie pomalować wnętrze nie ma konieczności zakupu agregatu. Taki sprzęt  można teraz wypożyczyć. Obsługa agregatu nie wymaga specjalnego przeszkolenia i właściwie każdy, kto choć raz w życiu próbował samodzielnego malowania z pewnością sobie z nią poradzi. Koszt wypożyczenia na pewno będzie dużo niższy niż zatrudnienie ekipy malarskiej.

Tynki strukturalne zamiast farby

Coraz modniejsze stają się również wewnętrzne tynki strukturalne. Wprowadzają one do wnętrza powiew oryginalności. Do nakładania tynków służą agregaty tynkarskie. Jednak o ile agregaty malarskie może obsługiwać prawie każdy. O tyle w przypadku agregatów tynkarskich konieczne są odpowiednie uprawnienia. Decydując się na taki sposób wykończenia ścian najlepiej zatrudnić specjalistę. Unikniemy w ten sposób wielu przykrych niespodzianek.