Mieszkanie w stanie deweloperskim. Co to oznacza?

Jeżeli planujesz zakup mieszkania, z pewnością zetknąłeś się z terminem „stan deweloperski”. Pojęcie to zyskało ostatnio na popularności, wiele osób ma jednak kłopot z rozszyfrowaniem jego znaczenia. Czego należy się spodziewać po mieszkaniu w stanie deweloperskim? Czy warto się na niego zdecydować? Poniżej wyjaśniamy wszelkie zawiłości, by ułatwić ci poszukiwania wymarzonego lokum.

Wykończenie mieszkania

Stan deweloperski jest w Polsce bardzo popularny, przede wszystkim ze względu na niższą cenę. Mieszkanie wykończone „pod klucz” może być droższe o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czym dokładnie jest stan deweloperski? Otóż definicja tego terminu… po prostu nie istnieje. Wszystko zależy bowiem od konkretnego dewelopera. Tego, jak dokładnie będzie wyglądało mieszkanie dowiemy się z umowy.

Stan deweloperski – czego się spodziewać?

W większości mieszkań w stanie deweloperskim powinniśmy znaleźć:

• ściany pokryte tynkiem, czasem także białą farbą lub wyrównane gładzią,
• drzwi wejściowe do mieszkania,
• betonową wylewkę na podłodze,
• instalację elektryczną (z gniazdkami),
• instalacją grzewczą z grzejnikami,
• instalację wodno-kanalizacyjną (pamiętaj, że rury prawdopodobnie będą widoczne!),
• okna i parapety,
• balkon wykończony płytkami, z balustradą.

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim koniecznie zwróć uwagę na jakość materiałów, które zostaną użyte do jego wykończenia. Jeżeli deweloper planuje wykorzystać te z niskiej półki może okazać się, że nieruchomość szybko będzie wymagała gruntownego remontu – tłumaczy ekspert z firmy Caro Development. Takie szczegóły powinny zostać określone w umowie.

Jakie prace będziesz musiał wykonać?

Jeśli zdecydujesz się na stan deweloperski, będziesz mieć większy wpływ na ostateczny wygląd mieszkania. Czeka cię jednak sporo pracy. Na początek przemyśl, czy nie chcesz wprowadzić jakichś zmian w elementach już gotowych, np. instalacji elektrycznej. Później czeka cię malowanie, montaż drzwi wewnętrznych, układanie podłóg, wykończenie łazienki (kafelki, biały montaż), zamontowanie sprzętów oraz ustawienie mebli.

Wiesz już, czego możesz się spodziewać po mieszkaniu w stanie deweloperskim. Choć jest tańsze, wymaga wykonania wielu prac wykończeniowych, by odpowiednio je zaaranżować. Jeżeli uznasz, że ta opcja jednak mniej ci się opłaca, możesz zdecydować się na stan „pod klucz”. Wybierając ten wariant otrzymasz mieszkanie, do którego niemal od razu będzie można się wprowadzić. W twojej gestii będzie leżał tylko zakup mebli.