Jak zamontować system rynnowy?

Dla doświadczonego dekarza montaż systemu rynnowego to czynność rutynowa. Jeżeli jednak zdecydujesz się podjąć tego zadania samodzielnie, poznaj szereg wskazówek, które ułatwią Ci pracę. Wraz z instrukcją producenta pomogą Ci stworzyć poprawny projekt orynnowania budynku. To bardzo ważne, aby system działał sprawnie i należycie odprowadzał wodę opadową.

Montaż rynien nie jest czynnością łatwą. Nie oznacza to jednak, że nie możesz go wykonać samodzielnie, np. gdy decydujesz się na budowę metodą gospodarczą. Orynnowanie jest niezbędne nie tylko w domu, ale też w komórkach, garażach czy szopach.  To miejsca, w których swoje umiejętności może sprawdzić dekarz-amator.

Zakup systemów rynnowych

Zanim przejdziesz do montażu, musisz wybrać najlepsze systemy rynnowe. W sprzedaży są dostępne wyroby z miedzi, aluminium i tytan-cynku. Nawet najlepiej wykonane orynnowanie nie spełni swojej roli należycie, jeśli będzie składało się z części gorszej jakości.

Rynny muszą być trwałe i solidne, odporne na działanie czynników atmosferycznych, a przy tym wydajne w codziennej eksploatacji. Nie bez znaczenia jest ich estetyka — stanowią widoczny element zewnętrzny nieruchomości. Zarówno typ tworzywa, jak i kolorystyka rynien powinny pasować do charakteru obiektu. Jeśli planujesz montować je sam, zwróć też uwagę na sposób łączeń oraz zastosowanych systemów.

Montaż rynien

Montaż rynien zazwyczaj bezpieczniej jest zlecić specjalistom. Są jednak sytuacje, w których czujesz się na siłach, aby przeprowadzić go samodzielnie – np. gdy wykańczasz budynek gospodarczy czy garaż. Poniżej znajdziesz ogólną instrukcję, jak wykonać orynnowanie obiektu.

  • Zacznij od stworzenia wstępnego projektu i określenia, gdzie umieścisz odpływ z rynny do rury spustowej (najniższy punkt całej instalacji).
  • Zamontuj odpływ.
  • Rozmieść haki, kierując się tym, żeby spadek rynny był zachowany (3-5 mm na metr bieżący). W wyznaczaniu pochyłej linii możesz się posłużyć sznurkiem zamocowanym między dwoma punktami skrajnymi. Haki powinny znajdować się w odległości maksymalnie 15 cm od odpływów, łączników i narożników. W innych miejscach odległość ta nie może przekraczać 60 cm.

Ważne jest też zachowanie należytej wysokości. Specjaliści ze sklepu EKRO rekomendują montaż tak, aby spływająca z dachu woda wpadała prosto do rynny. Uzyskanie tego efektu jest możliwe, gdy system wystaje poza linię zakończenia pokrycia dachu przynajmniej połową swojej całkowitej szerokości. Linia dachu w tej konfiguracji powinna znaleźć się na wysokości ok. 1-2 cm nad rynną.

  1. Montaż rynien.