Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Rola i znaczenie hydrauliki siłowej
Hydraulika większości osób kojarzy się z rurami, przez które przepływa woda. Jednak o hydraulice siłowej słyszało niewielu – mimo że można się z nią spotkać niemal na co dzień. Z możliwości, jakie ona daje, korzysta mnóstwo branż, m.in. budownictwo, motoryzacja czy lotnictwo. Na układach hydraulicznych swoje działanie opiera wiele urządzeń, w tym ciężki sprzęt budowlany czy maszyny w zakładach przemysłowych. Dlaczego tak trudno byłoby się dzisiaj obejść bez tej dziedziny?
Hydraulika siłowa – co to takiego?
Hydraulika siłowa jest dziedziną, która zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem układów hydraulicznych składających się z określonych części. Ich zadaniem jest zamiana energii cieczy tłoczonej pod wysokim ciśnieniem na energię mechaniczną. Czynnikiem roboczym jest zazwyczaj olej, który charakteryzuje się bardzo dużą gęstością.
Układy hydrauliczne są zbudowane z pomp, elementów sterujących, silników i siłowników, a także elementów pomocniczych: przewodów ciśnieniowych, zbiorników, filtrów, chłodnic i nagrzewnic oraz elementów pomiarowych (np. manometrów). Pompa jest odpowiedzialna za przekształcanie dostarczonej energii mechanicznej w energię ciśnienia cieczy, nazywaną energią hydrauliczną. Energia ta jest przekazywana za pomocą przewodów i elementów sterujących do odbiorników – siłowników lub cylindrów hydraulicznych. To one przekształcają energię hydrauliczną w energię mechaniczną i przekazują do elementów maszyny, wykonujących pracę użyteczną, wprawiając je w ruch.
„Wydajna praca układu hydraulicznego jest uzależniona nie tylko od pompy czy siłownika. Równie duże znaczenie mają węże, które muszą być odporne na działanie oleju, a także na wysokie temperatury” – mówi ekspert z firmy ROLMASZ.
Gdzie hydraulika siłowa odgrywa znaczącą rolę?
Dzięki układom hydraulicznym można wygenerować naprawdę dużą ilość energii. Jest ona wystarczająca do tego, aby unosić nawet ciężkie elementy czy części maszyn. Ich masa może sięgać setki ton. Ponadto urządzenia, których działanie jest oparte o te układy, są niezależne od źródła zasilania. Napędza je energia wytwarzana przez wysokie ciśnienie cieczy.
Dlatego też hydraulika siłowa ma tak ogromne znacznie dla branży budowlanej. To za jej sprawą można korzystać z dźwigów, koparek, ładowarek, a nawet z maszyn rolniczych. Jest też chętnie wykorzystywana przez górnictwo. Układy hydrauliczne doskonale sprawdzają się w samolotach – umożliwiają wysuwanie się podwozia podczas lądowania. Nie można zapomnieć o tym, że znalazła ona także zastosowanie w motoryzacji. To dzięki niej prawidłowo funkcjonuje układ hamulcowy.
Ze względu na swoje duże możliwości systemy hydrauliczne bardzo często zastępują układy mechaniczne czy elektryczne. Należy jedynie zadbać o doskonałą jakość oraz sprawność wszystkich komponentów, które są wykorzystywane do ich konstruowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana