Charakterystyka i zastosowanie pustaka ściennego

W mowie potocznej bardzo często każdy rodzaj ceramiki wykorzystywanej do stawiania ścian budynków nazywa się cegłą. Tymczasem najczęściej stosowane są tak zwane pustaki – różnią się one od tradycyjnej cegły pod wieloma względami.

pustak scienny

Czym jest pustak?

Pustak ścienny, jak sama nazwa wskazuje, jest elementem, który wykorzystuje się do budowania ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Surowcem wykorzystywanym do produkcji pustaków jest ceramika lub beton. Charakterystyczną cechą pustaka, dzięki której zawdzięcza on swoją nazwę, jest fakt, że posiada on różnego rozmiaru i kształtu otwory. Otwory te nie wpływają negatywnie na właściwości izolacyjne ani wytrzymałość mechaniczną pustaków, sprawiają jednak, że pustaki są rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, niż zwykła cegła. Z tej samej ilości surowca potrzebnego do uformowania cegły można – dzięki „dziurawej” strukturze – wyprodukować pustak o znacznie większych rozmiarach i stosunkowo niewielkiej wadze. Duże gabaryty pustaków z kolei bardzo ułatwiają roboty budowlane: stawianie z ich pomocą ścian jest bardzo szybkie, a ponadto pozwala zminimalizować ilość spoin, które odznaczają się niższą izolacyjnością. Otwory pustaków tworzone są „mijankowo”, to znaczy długości dwóch otworów obok siebie nie pokrywają się ze sobą. Dzięki temu nie powstają tzw. mostki termiczne, przez które ciepło ucieka z ogrzewanego pomieszczenia na zewnątrz.

Zastosowanie pustaków ściennych

Zgodnie ze swą nazwą, pustaki ściennie wykorzystywane są do stawiania ścian. W zależności od swoich kształtów, rozmiarów oraz odporności na ściskanie (wartość ta wyrażana jest w megapaskalach) mogą znaleźć zastosowanie przy budowie ścian zewnętrznych, wewnętrznych, osłonowych, nośnych, samonośnych oraz działowych – zarówno w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, jak i komercyjnym. Na rynku spotkać można również specjalne rodzaje pustaków, przeznaczone na przykład do konstrukcji budynków o lepszych niż standardowe parametrach akustycznych.

Wysokiej jakości pustaki znajdziemy w ofercie filmy Luskar, dystrybutora produktów takich firm jak Leier, H+H Polska, Cerpol oraz Wienerberger.