Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak sporządzić kosztorys budowlany?
Zamierzasz postawić dom? Przed Tobą poważna finansowa inwestycja, dlatego nie możesz pozwolić sobie na nawet najdrobniejsze niedopatrzenie. Dlatego jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac warto sporządzić kosztorys budowlany. To ważny dokument, dzięki któremu oszacujesz wysokość wydatków inwestycyjnych. W ten sposób przygotujesz swój budżet to dużego przedsięwzięcia finansowego.
Kosztorys budowlany, czyli co?
Kosztorys budowlany jest dokumentem finansowym stworzonym na potrzeby realizowanej inwestycji. Pozwala na oszacowanie wydatków związanych np. ze stawianiem domu – uwzględniających nie tylko koszty zakupu materiałów, ale również ilość i zakres robót.
Dobrze przygotowany kosztorys będzie uwzględniał również przybliżony harmonogram prac, co pozwoli na wstępne oszacowanie terminu zakończenia realizacji inwestycji.
Sporządzanie kosztorysu budowlanego krok po kroku
Zanim przystąpisz do tworzenia kosztorysu, zaopatrz się w projekt domu – to właśnie on często stanowi podstawę do wszelkich kalkulacji. Co dalej?
- Koszty budowy związane z konstrukcją domu
Aby dobrze oszacować wydatki związane z konstrukcją domu, weź pod uwagę m.in. takie elementy jak: fundamenty, ściany nośne, ściany działowe, komin i wentylację, strop, zewnętrzną elewację.
- Koszty montażu dachu
Kosztorys budowlany musi zawierać informację o wydatkach związanych z wykonaniem dachu. Warto w tym przypadku uwzględnić koszty więźby dachowej, poszycia oraz pokrycia. Pamiętaj także o wydatkach poniesionych na akcesoria do wykończenia, np. rynien.
- Koszty stolarki zewnętrznej
Mowa tutaj o oknach zewnętrznych, drzwiach. Tutaj wydatki mogą osiągać dużą rozpiętość cenową, uzależnioną m.in. od planowanej liczby okien i drzwi, a także jakości zastosowanych produktów.
- Koszty poniesione na wykończenie wnętrza
W tym punkcie musisz uwzględnić m.in. posadzkę, parapety, montaż instalacji elektrycznej, montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalację ogrzewania.
Chociaż kosztorys budowlany możesz sporządzić samodzielnie, z pewnością nie masz czasu na jego tworzenie we własnym zakresie. Takie zadanie warto zatem powierzyć specjalistom, np. z firmy Insbud. Mają oni wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu przygotują profesjonalny dokument pozwalający na precyzyjnie oszacowanie kosztów związanych
z budową domu oraz uwzględniający wszystkie etapy prac. Ponadto mogą prowadzić nadzór inwestorski, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że realizacja budowy przebiega zgodnie z harmonogramem itp.
Chcąc rzetelnie przygotować się do inwestycji budowlanej, warto zdecydować się na wykonanie szczegółowego kosztorysu. Taki dokument może okazać się także przydatny w momencie starania się o kredyt hipoteczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana