Budowa wake parku. Inwestycja opłacalna?

Chociaż w Polsce od kilku lat przybywa wake parków, rynek wciąż nie jest nasycony. Wysokie zyski, jakie gwarantuje dobrze przygotowany wake park, zachęcają do takich przedsięwzięć zarówno samorządy lokalne, jak i inwestorów prywatnych. Oczywiście, samo wzniesienie wyciągów linowych na zbiorniku wodnym nie zapewni ci sukcesu. Podpowiadamy, jak sprawnie przygotować teren pod wakeboarding i szybko uzyskać zwrot kosztów.

Jak zbudować wake park?

Budowa wake parku z wyciągiem linowym to niewątpliwie spore wyzwanie. Dlatego takie przedsięwzięcia najmocniej interesują samorządy lokalne, które chcą podnieść atrakcyjność turystyczną danego obszaru oraz profesjonalni wakeboarderzy, którzy chcą połączyć swoją pasję ze sposobem na życie i zarabianie pieniędzy.

Najważniejszą kwestią podczas planowania inwestycji jest znalezienie dobrej lokalizacji, a więc odpowiednio dużego, naturalnego lub sztucznego zbiornika wodnego oraz przygotowanie profesjonalnego projektu wyciągu linowego. Już na pierwszym etapie przygotowań do realizacji inwestycji warto skontaktować się z profesjonalną firmą, zajmującą się budową takich obiektów. W Polsce takie usługi, obejmujące nie tyko ostateczne wykonawstwo, ale też uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę wake parku oraz projektowanie wyciągów linowych oferuje Bezpieczna Przystań, wyłączny przedstawiciel SESITEC w kraju i dystrybutor tych systemów linowych.

Jak zarabiać na wake parku?

Na sukces inwestycji wpływa wiele czynników. Pierwszym kryterium jest lokalizacja. Mamy tu na myśli nie tylko położenie geograficzne, ułatwiające amatorom nart wodnych i deski do ośrodka wodnego. Szalenie ważne jest zapewnienie klientom dobrej infrastruktury, łącznie z wypożyczalnią sprzętu, parkingiem, zapleczem sanitarnym, miejscem do wypoczynku itd.

Równie ważna jest wielkość wyciągu. Na mniejszych zbiornikach możliwe jest postawienie wyciągu dwusłupowego (System 2.0), z którego w danym momencie może korzystać jedna osoba. W sezonie wyciąg dwusłupowy może przynieść zyski rzędu 2 tys. zł dziennie. Dużo większych dochodów możemy spodziewać się z wyciągu wielosłupowego (Full Size Cable), który dziennie może zarobić ok. 12 tys. zł. Toteż nawet jeśli w danym momencie chcesz wznieść wyciąg dwusłupowy, najlepiej wybierz większy zbiornik, który w przyszłości da ci możliwość rozbudowy.

Sportowców z kraju i z zagranicy do Polskich wake parków przyciąga nie tylko sam fakt ich istnienia. Ważnym elementem jest doświadczona kadra profesjonalistów. Na miejscu zawsze muszą przebywać instruktorzy, którzy poprowadzą początkujących amatorów sportów wodnych i doradzą bardziej zaawansowanym zawodnikom. Na rangę wake parku dobrze wpływa organizacja rozmaitych imprez i zawodów.

Ostatnia już kwestia to marketing. Wake park nie powinien być biznesem nastawionym wyłącznie na klientów z najbliższych okolic. Promocję przedsięwzięcia warto promować już na etapie realizacji. Ważna jest przede wszystkim promocja w mediach społecznościowych. Warto też dotrzeć do środowisk skupionych wokół sportów wodnych. Sieć kontaktów z pewnością przyda się na początkowym etapie rozwoju biznesu.

Inwestycja w wake park niewątpliwie wymaga sporych nakładów finansowych. Dobra wiadomość jest taka, że na przedsięwzięcie można uzyskać rozmaite dofinansowania, gdyż ośrodki wodne są obietnicą rozwoju okolicy, a jednocześnie mają pozytywny wpływ na środowisko. Przy dobrze prowadzonym wake parku pełnego zwrotu inwestycji można spodziewać się już po dwóch sezonach, w późniejszym czasie nastawiając się na czysty zysk.