Artykuł sponsorowany

Na czym polega ocieplanie metodą natryskową?

Na czym polega ocieplanie metodą natryskową?

Ocieplenie metodą natryskową pozwala na wykonanie skutecznej termoizolacji dachu o każdej konstrukcji i powierzchni. Stosowane materiały umożliwiają uzyskanie znakomitych parametrów izolacyjności cieplnej, a sama technologia niweluje niedogodności związane z używaniem tradycyjnych materiałów chroniących przed utratą ciepła. Doświadczone firmy zajmujące się izolowaniem piankami poliuretanowymi są w stanie wykonać potrzebne prace bardzo szybko.

Materiały termoizolacyjne i sposoby ich montażu

Wykonanie odpowiedniej termoizolacji domów i obiektów użytkowych stało się obowiązującym standardem. Warstwy docieplenia montuje się zarówno podczas budowy, jak i przy modernizacji budynków. Prawidłowo ułożona izolacja pozwala na znaczne ograniczenie możliwych strat ciepła, a przez to wpływa na redukcję wydatków na ogrzewanie, które są jednymi z głównych składników kosztów utrzymania każdego domu. Poza ochroną przed utratą energii cieplnej zimą, użyte materiały gwarantują też zmniejszenie nagrzewania się wnętrza podczas letnich upałów, co prowadzi do rzadszego i mniej intensywnego korzystania z klimatyzacji. Większość materiałów termoizolacyjnych ma też dobre właściwości akustyczne, przyczyniając się do dobrego wyciszenia wnętrza. Co ważne, wbrew obiegowym opiniom prace związane z wykonywaniem termoizolacji mogą być ukończone szybko za sprawą nowoczesnej technologii natryskowej, także w przypadku remontu czy przebudowy – informuje przedstawiciel firmy TOP-PUR, będącej ekspertem w układaniu izolacji natryskowych.

Instalowanie tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych – wełny mineralnej lub styropianu – jest procesem długotrwałym i niekiedy nie przynosi spodziewanych efektów. Dwie najczęściej stosowane technologie przy układaniu izolacji termicznej na ścianach zewnętrznych – metoda lekka sucha oraz lekka mokra wymagają dużego nakładu pracy. W przypadku ścian zewnętrznych ocieplanych metodą mokrą sztywne płyty z wełny mineralnej lub styropian muszą być przytwierdzone do murów za pomocą specjalnej zaprawy, a w przypadku wyższych obiektów dodatkowo zamocowane łącznikami mechanicznymi. Po ich ułożeniu konieczne jest jeszcze otynkowanie ścian. Dość skomplikowane jest też stosowanie metody suchej. Wykorzystywana wełna mineralna jest montowana w specjalnym metalowym stelażu zbudowanym wokół całego budynku. Po zakończeniu prac ściany są zabezpieczane przed warunkami zewnętrznymi panelami z tworzywa lub drewna, a niekiedy deskami bądź blachą.

Podobnie do metody suchej lekkiej przebiega docieplanie dachu skośnego. W tym przypadku używana jest wełna mineralna w postaci bardziej elastycznych mat. Umieszcza się je między krokwiami, przycinając wcześniej do rozmiarów nieco większych niż odległość między nimi. Izolacja powinna być ułożona w dwóch warstwach, tak by kolejna przykryła łączenia oraz zabezpieczyła krokwie, ponieważ drewno jest o wiele gorszym izolatorem niż wełna. Drugą warstwę układa się, najczęściej korzystając ze specjalnie wykonywanego stelaża drewnianego lub stosowanych w systemach suchej zabudowy profili aluminiowych. Na dachach płaskich używane są najczęściej sztywne płyty z wełny lub styropian układany warstwowo.

Stosowanie tradycyjnych materiałów dociepleniowych wiąże się z dużym nakładem pracy i długim czasem prowadzenia robót. Problemem jest powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie izolacja nie jest w pełni szczelna, przyczyniając się do ucieczki ciepła. Powodują ją najczęściej niedokładności montażu – pozostawione szczeliny między płytami, miejsca, gdzie nie udało się umieścić wełny ze względu na brak dostępu czy zastosowanie cieńszej warstwy materiału. Problemy mogą też wynikać z obsunięcia wełny, które nie została należycie zaklinowana.

Technologia nanoszenia pianek poliuretanowych

Zupełnie inaczej wygląda procedura ocieplania budynku przy wykorzystaniu metody natryskowej. W takim przypadku materiał w postaci pianki jest wytwarzany za pomocą specjalnego agregatu w miejscu, w którym będzie układany. Urządzenie łączy ze sobą dwa podstawowe komponenty, dokładnie je mieszając i umożliwiając powstanie jednolitej masy. Jest ona podgrzewana do odpowiedniej temperatury i z agregatu transportowana ciśnieniowo elastycznymi przewodami do pistoletu, z którego jest aplikowana. Ponieważ ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury, pianka tworząca izolację natryskową przez cały czas jest podgrzewania. Masę nanosi się warstwami bezpośrednio na suche i nośne podłoże, które w niektórych przypadkach musi być uprzednio odtłuszczone. Poszczególne warstwy są wykonywane w taki sposób, by naniesiona pianka miała czas na rozprężenie i budowę odpowiedniej struktury oraz utwardzenie się. Kolejne warstwy są nanoszone, gdy poprzednie są już w pełni utwardzone, co w przypadku pianek poliuretanowych jest kwestią kilkunastu sekund.

Największą zaletą korzystania z natryskowych pianek poliuretanowych jest możliwość ich bardzo szybkiej aplikacji. Nałożenie pianki na ocieplaną powierzchnię przebiega sprawnie, a praca przy ocieplaniu standardowego domu jednorodzinnego zajmuje co najwyżej kilka godzin. W przypadku pianek ważna jest ich dobra adhezja, czyli przyleganie do wszystkich najpopularniejszych materiałów budowlanych – drewna, betonu, cegieł, kamienia naturalnego czy różnego rodzaju tynków. Liczy się także to, że elastyczną masą można łatwo wypełniać wszystkie, nawet najbardziej złożone przestrzenie, co ma duże znaczenie, zwłaszcza przy dachach o skomplikowanej budowie. Za pomocą pianki poliuretanowej bez większych problemów można poradzić sobie na niskich poddaszach, gdzie zainstalowanie tradycyjnych materiałów izolacyjnych byłoby bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Co ważne, gotowa warstwa ocieplenia wykonanego z pianki poliuretanowej tworzy jednolitą strukturę, w której nie znajdują się żadne przerwy czy spoiny mogące powodować utratę ciepła. Na zaizolowanych przegrodach nie będą się więc tworzyły mostki termiczne. Ważna jest również wysoka żywotność pian – w większości przypadków producenci udzielają gwarancji na przynajmniej 25 lat. Jest to możliwe, ponieważ piany nie ulegają procesom starzenia, a ich parametry nie zmieniają się z upływem czasu.

Jedyną wadą ocieplania ścian, fundamentów, stropów czy dachów jest fakt, że do naniesienia pianki jest niezbędny odpowiedni agregat oraz spore doświadczenie w wytwarzaniu i nakładaniu piany. Warto pamiętać, że pianka poliuretanowa powstaje z gotowych komponentów, jednak nad doborem odpowiednich parametrów, np. wystarczająco dokładnego mieszania wprowadzanej żywicy czy utrzymywania odpowiedniej temperatury tworzącej się masy – musi czuwać wykwalifikowany operator, który będzie w stanie dopasować je do panujących warunków, m.in. temperatury. Nie wolno zapominać, że choć pianka jest w pełni bezpieczna dla użytkowników i nie wydziela żadnych oparów, to podczas jej aplikacji muszą być zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa. Wykonawca w czasie nakładania pianki powinien być wyposażony w kombinezon ochronny i maskę, a w pomieszczeniu nie powinny się znajdować osoby bez odpowiednich osłon.

Rodzaje i właściwości pianek poliuretanowych nanoszonych natryskowo

Znakomite właściwości termoizolacyjne poliuretanowych pianek natryskowych wynikają z ich budowy oraz parametrów substancji, z których są wytwarzane. Piankę uzyskuje się z połączenia mieszanki żywic zawierających poliole, czyli wolne grupy wodorotlenkowe z izocyjanianem łączone w odpowiednich proporcjach i właściwej temperaturze. Wskutek zachodzących procesów chemicznych substancja ulega spienieniu, co wiąże się z powstaniem porowatej struktury, składającej się z dużej liczby niewielkich pęcherzyków gazu otoczonych poliuretanem. W skład komponentów tworzących piankę wchodzą również substancje dodatkowe, m.in. antypiryny, które odpowiadają za zmniejszenie palności materiału, utrudniając zapłon i doprowadzając do szybszego gaśnięcia, czy antyutleniacze hamujące procesy starzenia, które zapewniają przedłużenie trwałości gotowego wyrobu.

Pianka PUR może być wytwarzana w dwóch odmianach, które różnią się od siebie swoimi właściwościami – jako piana otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Piana PUR o budowie zamkniętokomórkowej składa się z zamkniętych pęcherzyków, które tworzą stosunkowo twardą, jednolitą powierzchnię. Ze względu na swoją sztywność dobrze nadaje się ona do izolowania miejsc, które są poddawane większym obciążeniom. Pianka tego rodzaju charakteryzuje się niską nasiąkliwością i jest odporna na działanie wody, a do tego paroszczelna. Może więc z powodzeniem być stosowana do zabezpieczenia ścian fundamentowych narażonych na kontakt z wilgocią. Pianka zamkniętokomórkowa wyróżnia się dobrymi parametrami izolacyjności cieplnej. Jej współczynnik przewodzenia ciepła to jedynie 0,023–0,029 W/(m·K). Istotna jest też jej niewielka gęstość objętościowa wynosząca zaledwie 35–60 kg/m3, co przekłada się na niską masę izolacji.

Piana otwartokomórkowa to struktura, która przypomina gąbkę i charakteryzuje się dużą elastycznością. W połączeniu z wysoką adhezją do materiałów budowlanych sprawia to, że pianka sprawdza się szczególnie dobrze przy izolowaniu konstrukcji pracujących i zmieniających swoje wymiary, jak np. więźba dachowa. Ważną cechą piany tego rodzaju jest jej niski opór dyfuzyjny, co przekłada się na wysoką paroprzepuszczalność. Korzystnie wypada też współczynnik przewodzenia ciepła, który jest na poziomie 0,036–0,040 W/(m·K). Ze względu na niską gęstość objętościową (8–10 mg/m3), pianka otwartokomórkowa jest jednym z najlżejszych izolatorów, co jest szczególnie istotne przy docieplaniu starszych konstrukcji dachowych.

Ważnymi właściwościami pianek poliuretanowych jest ich dobra odporność na korozję biologiczną. Oznacza to, że materiał jest odporny na rozwój grzybów i pleśni, a także wiąże się z jego niską atrakcyjnością dla owadów, niszczących niekiedy inne docieplenia kun, czy rozmaitych gryzoni. Pianki PUR układane natryskowo są bezpieczne dla zdrowia, co potwierdza atest wydany przez Państwowy Zakład Higieny.

Dziękujemy za ocenę artykułu

Błąd - akcja została wstrzymana

Dodaj komentarz do artykułu

Dziękujemy za dodanie komentarza

Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.

Błąd - akcja została wstrzymana

pozostała liczba znaków: 1000

Komentarze użytkowników

Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.