Systemy wentylacji i klimatyzacji do uzdatniania powietrza w pomieszczeniach

System wentylacji i klimatyzacji bardzo często są pojęciami używanymi zamiennie. To jednak wielki błąd, ponieważ są to systemy, których praca różni się od siebie. Co zatem należy wiedzieć i który z systemów zamontować, jeśli zależy nam na uzdatnianiu powietrza w pomieszczeniach?

system klimatyzacji

System wentylacji

System wentylacji znajduje się praktycznie w każdym pomieszczeniu, gdzie mamy kanał wentylacyjny czy chociażby okna. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kanał wentylacyjny często jest zatkany, o czym nawet możemy nie wiedzieć, dlatego wymaga regularnej kontroli. Wentylacja ma dostarczać nowe, czyste powietrze do pomieszczenia, a usuwać zanieczyszczone, właśnie przez kanały wentylacyjne. Powietrze zaś dostaje się przez otwarte okna bądź nawiewniki. Taki system przepływu wielu ludziom wystarcza.

System klimatyzacji

Kiedy poza samą wymianą powietrza myślimy jeszcze o jego chłodzeniu, a nawet uzdatnianiu, konieczny jest system klimatyzacji – mówi nasz rozmówca z firmy Klima-Venta.

Klimatyzatory zapewniają przyjemne, niskie temperatury, dając komfort termiczny, a także poprawiają wilgotność powietrza sprawiając, że poziom naszego życia czy naszej pracy zdecydowanie wzrasta. W pomieszczeniu z utrzymanymi odpowiednimi parametrami powietrza o wiele lepiej się funkcjonuje, dlatego jest to ważne nie tylko w domu, ale szczególnie w zakładach przemysłowych czy w biurach, gdzie przebywa duża liczba osób.

Jednoczesne działanie systemu wentylacji i klimatyzacji

Jednoczesne działanie systemu wentylacji i klimatyzacji nie zawsze jest dobrym wyborem. Szczególnie, kiedy nie zadbamy o szczelne okna i uruchamiamy klimatyzator. Wówczas z jednej strony chłodzimy powietrze, ale z drugiej – dostaje się ono przez szpary okienne, co tylko naraża nas na koszty bez żadnych pozytywnych efektów. Dlatego należy zadbać o odpowiedni system wentylacji, a dopiero później pomyśleć nad klimatyzacją, która ochłodzi i uzdatni powietrze w miejscu, w jakim tego wymagamy.