Posadzka betonowa czy żywiczna – którą wybrać?

Wylewane podłogi stanowią nie tylko bardzo designerski fragment wyposażenia, ale są również bardzo praktyczne. Właśnie dlatego sprawdzają się nie tylko w industrialnych wnętrzach mieszkalnych. Swoje zastosowanie znajdują także w halach produkcyjnych i na powierzchniach magazynowych. Zarówno posadzki betonowe, jak i żywiczne cechują się dobrą wytrzymałością i są tak samo chętnie wybierane przez klientów. Ale którą z nich rzeczywiście warto wybrać?

Zalety podłogi betonowej

Posadzki betonowe, wbrew pozorom, nie powinny kojarzyć się z mało estetycznym, nieszlifowanym cementem. Precyzyjnie dobrany i profesjonalnie obrobiony materiał daje gwarancję uzyskania ładnej i funkcjonalnej powierzchni.  

Taka podłoga jest dość popularnym rozwiązaniem, oferowanym przez wielu producentów. Na pewno nie ma więc problemu z dostępnością usługi. Niestety wadą posadzki z betonu jest to, że przy intensywnym użytkowaniu ma tendencję do pylenia. Może to niekorzystnie wpływać na przykład na komfort pracowników w zakładzie wyłożonym taką posadzką. Zmniejsza to również walory wizualne pomieszczeń.

Dlaczego warto wybrać posadzkę żywiczną?

Posadzka żywiczna należy do trwalszych i bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Jej ogromną zaletą jest to, że można ją szybko zamontować, i to nawet bez użycia betoniarki. Odchodzi również problem opisywanego wyżej pylenia.

Taka powierzchnia doskonale sprawdza się w zakładach produkcyjnych, magazynach i halach maszynowych – czyli wszędzie tam, gdzie spotyka się czynniki destrukcyjne. Chodzi tu więc zarówno o działanie substancji chemicznych (kontakt z kwasami, smarami, olejami), jak i obciążenia fizyczne (np. ruch wózków widłowych, bezpośredni kontakt z wysokogabarytowymi i ciężkimi przedmiotami itd.). W powierzchniach przemysłowych dochodzi również do częstych wibracji. Posadzka musi więc być wytrzymała i odporna na działanie różnych sił. W grę wchodzi bowiem nie tylko efektywność procesu produkcyjnego, ale także bezpieczeństwo pracowników.

Posadzkę żywiczną tworzy się metodą wylewania masy polimerowej bezpośrednio na podłożu. Powstaje w ten sposób zwarta i jednolita powierzchnia pozbawiona szpar.

Co ciekawe, obecnie można komponować i modyfikować różnego typu mieszanki polimerów. Uzyskuje się w ten sposób posadzki żywiczne o określonych cechach. To między innymi:

  • elastyczność,
  • właściwości antypoślizgowe,
  • odporność na pękanie,
  • twardość.

Podłoga żywiczna – różnorodność wyboru

Najbardziej renomowani producenci, tacy jak TQS FLOORING, oferują szerokie spektrum dostępnych podłóg żywicznych. Poza modelami tradycyjnymi w asortymencie można znaleźć także wyroby o zwiększonej funkcjonalności i nietypowych cechach charakterystycznych. Na szczególną uwagę zasługują:

  • posadzki żywiczne przystosowane do parkingów i garaży,
  • posadzki żywiczne elektrostatyczne,
  • podłogi żywiczne do hal produkcyjnych,
  • posadzki żywiczne dla przemysłu spożywczego,
  • podłogi żywiczne chemoodporne.

Wszystkie z wyżej wymienionych podłóg i posadzek mają zróżnicowane cechy, z myślą o wielu zastosowaniach przemysłowo-magazynowych. Przykładowo podłogi żywiczne do hal produkcyjnych odznaczają się zwiększoną tolerancją na duże obciążenia.