Zastosowanie taśm w celach odgradzania

Taśmy do odgradzania znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest wyodrębnienie konkretnego obszaru z użytkowania. Mogą być stosowane nie tylko w formie zabezpieczenia przed przechodniami, ale również jako znaki poziome lub pionowe informujące o wyznaczonym ciągu komunikacyjnym. Na lotniskach odpowiednie kolory taśm wskazują właściwe miejsca i kierunek ruchu. Jakie jeszcze zastosowanie mają taśmy odgradzające?

Oznakowanie oddzielające

W celu oznaczenia miejsca, do którego postronne osoby nie mają dostępu, konieczne jest zastosowanie taśm i słupków, dzięki którym możliwe będzie odpowiednie oznaczenie.

Każdy z producentów taśm ostrzegawczo-odgrodzeniowych posiada w swojej ofercie przynajmniej dwa podstawowe ich rodzaje:

  • charakterystyczne biało-czerwone,
  • inne połączenie kolorów – najczęściej czarne i żółte pasy.

Specjalista z firmy Przedsiębiorstwo Badawczo-Wdrożeniowe Intra Sp. z o.o. wyjaśnia:

Taśmy odgradzające są powszechnie stosowane – nie tylko w profesjonalnym budownictwie czy miejscach publicznych. Warto korzystać z nich również w domu podczas prac np. związanych z remontem bramy lub ogrodzenia. Dzięki taśmie ze słupkami możliwe jest skuteczne ogrodzenie terenu, co sprawia, że osoby pracujące przy remoncie ogrodzenia lub bramy będą lepiej widoczne z daleka dla osób korzystających z drogi – podkreśla.

W domu taśmy odgradzające mają istotne znaczenie przy pielęgnacji trawnika lub sadzeniu nowych sadzonek. W miejscach, gdzie trudno odgrodzić zagospodarowane miejsce w taki sposób, aby uniknąć zadeptania, wystarczy rozciągnąć specjalną taśmę pomiędzy słupkami, aby zabezpieczyć rośliny.

Wykorzystanie taśm odgradzających w budownictwie

Taśmy odgradzające znajdują zastosowanie przede wszystkim we wszelkiego rodzaju pracach budowlanych. Wykorzystywane są jako sposób na zabezpieczenie danego miejsca przed ruchem pieszych lub pojazdów. Również przy pracach wysokościowych odpowiednio oznakowane miejsce zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której osoba postronna wejdzie np. pod dźwig, który w danym momencie wynosi agregat na wyższy poziom budowy.

Taśmy ostrzegawcze stosuje się także podczas transportu gabarytowego. Z tego rodzaju oznakowania korzystają kierowcy przewożący większe przedmioty samochodami osobowymi. Dzięki taśmom odgradzającym możliwe jest odpowiednie zaznaczenie elementu wystającego poza zarys samochodu.

Taśmy odgradzające – odpowiedni poziom bezpieczeństwa

Zastosowanie taśm odgradzających jest ogromne. Korzystają z nich nie tylko firmy budowlane, ale również osoby prywatne. Dzięki nim możliwe jest odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy, odgrodzenie niebezpiecznego miejsca, wyznaczenie miejsca wyłączonego z ruchu i nie tylko.  Takie wykorzystanie taśm przekłada się na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa – zarówno osób pracujących na danym terenie, jak i osób postronnych.