Zastosowanie pił taśmowych do obróbki drewna

Piły taśmowe do obróbki drewna to narzędzia, z których korzystają przede wszystkim zawodowi producenci mebli. Sięgają po nie także majsterkowicze i hobbyści, którzy lubią tworzyć drewniane przedmioty dla siebie i znajomych. Wyznacznikiem jakości pił jest jakość stali i stała grubość. Właściwości nie powinny wykazywać różnic na przestrzeni całych partii materiału. Przyjrzyjmy się zastosowaniu pił taśmowych do obróbki drewna.

Rodzaje pił taśmowych do obróbki drewna

Przyjrzyjmy się brzeszczotom taśmowym popularnej marki Banso. Piły taśmowe do drewna dzielimy na trzy podstawowe typy (podział pod względem zakresu cięć). Pierwszy z nich to piły taśmowe stolarskie, do wszystkich rodzajów cięć w zakresie wąskim od 6 do 50 mm. Kolejne to piły do mobilnych traków, do cięć podłużnych w wąskim zakresie mobilnym od 27 do 55 mm. Dalej mamy piły taśmowe blokowe i rozcinarki taśmowe, do stosowania w szerokim zakresie mobilnym i w tartaku od 32 do 150 mm. Wszystkie piły występują w wersjach classic, z brzeszczotami do wszystkich zastosowań i premium, z brzeszczotami dla wymagających.

Rodzaje brzeszczotów

W piłach taśmowych stosowane są różnego rodzaju brzeszczoty. Wyróżniamy następujące wersje brzeszczotów analizowanych przez nas pił marki Banso (podział pod względem zastosowanych materiałów i przeznaczenia):

  • HM – węgliki spiekane, czyli spieki węglików i twardych metali, przeznaczone do cięcia ekstremalnie twardych gatunków drewna, drewna tropikalnego oraz rosnącego na bardzo piaszczystych podłożach,
  • Stellite – stop kobaltu, chromu i wolframu, przeznaczone do obróbki wszystkich rodzajów drewna iglastego i liściastego, brzeszczoty wykazujące znacznie wyższą żywotność niż zwykłe piły.

Piły taśmowe dla fachowców

Piła taśmowa to narzędzie niezbędne w każdym warsztacie stolarskim. Profesjonalna piła taśmowa radzi sobie z przycinaniem różnego rodzaju drewna, z którego produkuje się meble, także z przycinaniem grubszych kawałków. Najlepszej jakości piły to narzędzia wydajne i bezawaryjne, które mają niezbędne atesty gwarantujące bezpieczeństwo pracy. – Piły taśmowe powinny pracować stosunkowo cicho – mówi nam przedstawiciel firmy Mebel-Art z Chróścic. Zapewnia to komfort pracy. Brzeszczoty, inaczej nazywane taśmami, muszą być oczywiście odporne na ścieranie. Przy wyborze piły taśmowej należy o tym bezwzględnie pamiętać. Do obróbki drewna nie powinniśmy używać pił, które zgodnie z zaleceniami producenta mają inne przeznaczenie, na przykład pił produkowanych do stosowania w przetwórstwie artykułów spożywczych.