Zastosowanie dźwigów kołowych i żurawi wieżowych

Czy pisanie o zastosowaniu dźwigów kołowych i żurawi wieżowych ma w ogóle sens? Jest przecież powszechnie wiadome, że tak jedne, jak i drugie służą do podnoszenia dużych ciężarów na większe wysokości. Są wszakże między nimi zasadnicze różnice, które sprawiają, że oba urządzenia są wykorzystywane w zupełnie innych sytuacjach. Ponieważ jednak owe odmienności nie dla wszystkich mogą być oczywiste, wyjaśnimy po kolei, do jakich zadań oba te rodzaje maszyn są wykorzystywane.

Zastosowanie dźwigów kołowych

Mobilne dźwigi kołowe widujemy bardzo często, jeśli nie w czasie ich pracy, to chociażby na naszych drogach, ponieważ urządzenia te mogą swobodnie przemieszczać się z miejsca na miejsce. Opisując ich zastosowanie, skorzystamy z wiedzy, jaką na ten temat podzielili się z nami specjaliści z firmy ŁĘGPRZEM z Krakowa. Dźwigi kołowe to najczęściej urządzenia montowane na podwoziu samochodu ciężarowego lub też na specjalnie skonstruowanym odrębnym podwoziu samojezdnym. Podstawowymi roboczymi elementami tych maszyn są wciągarki i wychylne wysięgniki osadzane na obrotowych platformach. Samojezdne żurawie kołowe mogą podnosić ciężary od kilku do aż 1200 i więcej ton, a jednymi z ich przedstawicieli są np. dźwigi marki LIEBHERR. Oczywistą zaletą tego typu urządzeń jest mobilność, która umożliwia szybkie ich przemieszczanie z miejsca na miejsce. Jest to korzystne nie tylko z punktu widzenia rachunku ekonomicznego, lecz także w przypadku przeprowadzenia bardzo pilnych prac w trybie awaryjnym (np. usuwanie skutków wypadku drogowego).

Zastosowanie żurawi wieżowych

Również w tym przypadku będziemy się posiłkować informacjami uzyskanymi we wspomnianej wcześniej firmie ŁĘGPRZEM. Żurawie wieżowe to jedne z największych, a na pewno najwyższych urządzeń dźwignicowych wynalezionych przez człowieka. Nie wchodząc w techniczne zawiłości tyczące konstrukcji tych urządzeń (jest kilka typów takich maszyn) wystarczy, jeśli powiemy, że głównymi ich atutami są bardzo duża wysokość podnoszenia ciężarów oraz nieporównywalnie wielki w stosunku do innych dźwigów zasięg wysięgnika. Żurawie wieżowe wolnostojące osiągają wysokość podnoszenia w granicach 100 m, natomiast dla żurawi kotwionych do budynku wysokość ta jest ograniczona jedynie długością liny podnoszącej. Wysięg w poziomie największych wież dźwigowych wynosi ponad 80 m. To właśnie te niebotyczne wysokości i wysięgi sprawiają, że żurawie wieżowe doskonale sprawdzają się na wszelkiego rodzaju budowach. Mogą one operować na dużym obszarze bez konieczności ich przemieszczania.

Specjalistyczne usługi dźwigowe

Obsługa, serwis i konserwacja tak dźwigów kołowych, jak i żurawi wieżowych wymaga specjalistycznej wiedzy i dużego doświadczenia. Zważywszy na ten fakt oraz to, że są to urządzenia bardzo drogie, warto w razie potrzeby te maszyny wynajmować, zamiast je kupować. Istnieje wiele firm świadczących usługi w tym zakresie, w których na tej samej zasadzie jak zwykłe koparki, ładowarki, spychacze, podnośniki, samochody dostawcze i ciężarowe oraz inny sprzęt budowlany można wypożyczać także różnego rodzaju urządzenia dźwignicowe. Wynajem dźwigów kołowych lub żurawi wieżowych to z pewnością dobra opcja nie tylko dla firm budowlanych.