Zasady konserwacji wentylacji i klimatyzacji

Aby klimatyzacja w domu czy biurze dobrze nam służyła przez wiele lat, trzeba o nią należycie zadbać. Bez okresowych przeglądów, czyszczenia i konserwacja nie tylko mogą pogorszyć się parametry działania instalacji, ale też może być groźna dla naszego zdrowia.

konserwacja wentylacji

Dlaczego warto dbać o klimatyzację?

Decydując się na zakup klimatyzacji czy wentylacji, zależy nam na jej długim, sprawnym działaniu. W czasie trwania okresu gwarancyjnego jesteśmy zobowiązani dokonywać regularnych przeglądów, by zapobiec ewentualnym awariom. Również po jego zakończeniu warto dbać o to, by utrzymywać urządzenia w odpowiednim stanie technicznym, minimalizując tym samym ryzyko usterek. Możemy w tym celu skorzystać z usług takich firm jak firma Comex, która oferuje profesjonalny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Dzięki regularnemu serwisowaniu będziemy się cieszyć czystym, zdrowym powietrzem wewnątrz budynku oraz komfortem i bezpieczeństwem.  Zminimalizujemy również ryzyko pojawienia się takich dolegliwości jak alergie, bóle głowy, katar, bóle zatok. Oczywiście poprawimy w ten sposób również żywotność naszej instalacji i ochronę przeciwpożarową, bowiem zaniedbana klimatyzacja może generować ryzyko pożaru.

Jak wygląda konserwacja klimatyzacji i wentylacji?

W przypadku wentylacji raz na 3-6 lat należy poddać gruntownemu czyszczeniu kanały wentylacyjne, natomiast zdecydowanie częściej, co 2-4 miesiące, należy wymieniać filtry powietrza rekuperatora. Przed sezonem grzewczym dodatkowo należy skontrolować instalację odprowadzania skroplin, a raz na dwa lata ją wyczyścić. Natomiast w przypadku klimatyzacji, jak podpowiadają specjaliści z firmy Comex, należy zwrócić uwagę na takie elementy prac serwisowych jak pomiar ciśnienia chłodniczego, odgrzybienie parownika i oczyszczenie skraplacza. Jak można się domyślić, również filtry wymagają oczyszczenia bądź wymiany w zależności od stanu zużycia. Powinno się również pamiętać o takich czynnościach jak pomiar wydajności chłodniczej, sprawdzenie szczelności układu chłodniczego i kondensatu oraz sprawdzenie zamocowania jednostek i połączeń elektrycznych.