Zalety ochronnych rękawic gumowych

Praca w niektórych branżach wymaga zastosowania przez pracowników odpowiednich środków ochronnych dla skóry. Jednym z takich środków są gumowe rękawice, wykorzystywane między innymi w laboratoriach, zakładach spożywczych i chemicznych oraz w gospodarstwach rolnych. Jakie są ich zalety i dlaczego należy ich używać? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule

Ochrona ciała przed szkodliwymi czynnikami

To zdecydowanie najważniejsza ze wszystkich zalet rękawic gumowych. Do ich produkcji wykorzystuje się mieszanki wytwarzane na podstawie kauczuku naturalnego i syntetycznego. Pozbawiony porów, nienasiąkliwy materiał doskonale oddziela skórę od środowiska zewnętrznego, dzięki czemu zabezpiecza ją przed bezpośrednim kontaktem z substancjami wykorzystywanymi w przemyśle, takimi jak kwas siarkowy, kwas solny czy wodorotlenek sodu. Izolacja, jaką zapewniają rękawice gumowe wykorzystywana jest również w zabezpieczeniu produktów, np. w branży spożywczej. Skóra pracownika korzystającego z rękawic gumowych nie dotyka artykułów żywnościowych, a więc nie dochodzi do ich skażenia.

Wygoda pracy

Mieszanka kauczukowa to materiał odznaczający się wysoką elastycznością i miękkością – z tego powodu dobrze dopasowuje się do kształtu i układu dłoni. Ma to bardzo istotne znaczenie przy pracy, bowiem pozwala zachować precyzję ruchów. Niektóre modele rękawic posiadają szorstkie powierzchnie zewnętrzne, dzięki czemu zapewniają pewniejszy chwyt. Wnętrze niektórych modeli rękawic wykładane jest bawełnianą włókniną w celu poprawienia komfortu pracy, unikania otarć oraz bezpośredniego kontaktu skóry z gumą (niektóre składniki gumy mogą wywołać reakcję alergiczną u osób na nie uczulonych) Należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniego rozmiaru rękawic – guma jest elastyczna, jednak przy zbyt wysokim naprężeniu traci swoją wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Niska cena

Ostatnia, lecz nie mniej istotna zaleta – średni koszt zakupu rękawic to (w zależności od modelu) od 10 do kilkunastu złotych. Kupno dużej ilość rękawic ochronnych dla pracowników nie wiąże się dla przedsiębiorstwa z dużym wydatkiem.

Szeroki wybór rękawic znajdziemy w ofercie firmy Larkis, specjalizującej się w produkcji artykułów gumowych – wszystkie produkty są zgodne z odpowiednimi normami oraz zostały zatwierdzone przez instytucje certyfikujące. Przez kupnem należy zapoznać się ze specyfikacją techniczną rękawic w celu oceny ich przydatności do konkretnych zadań (np. odporności na związki chemiczne oraz uszkodzenia mechaniczne).