Zalety kamerowania kanalizacji

ystem kanalizacji to rozwiązanie niezbędne w dzisiejszych czasach z punktu widzenia bezpieczeństwa sanitarnego obywateli. Umożliwia ona tanie i szybkie odprowadzanie ścieków bezpośrednio do oczyszczalni. Zdarza się, że elementy kanalizacji ulegną uszkodzeniu. Nowoczesną i bardzo skuteczną metodą lokalizacji i identyfikacji problemu jest monitoring kanalizacji, nazywany również kamerowaniem.

Czym jest i na czym polega kamerowanie kanalizacji?

Ogólna zasada wykonywania monitoringu kanalizacji jest bardzo prosta. Do przeprowadzenia inspekcji używa się różnego rodzaju specjalnych kamer, jedną z nich jest kamera na bębnie kablowym z okiem umieszczonym na końcu kabla wykonanego z włókna szklanego – kabel ma za zadanie przesyłać obraz z kamery prosto do monitora używanego przez osobę przeprowadzającą monitoring. Kamera wprowadzana jest do przewodu kanalizacyjnego i stopniowo przesuwana na kolejne jego odcinki, umożliwiając obejrzenie rurociąg od środka. Urządzenie wyposażone jest w oświetlenie LED, co pozwala uzyskać wysokiej jakości kolorowy obraz, a także specjalne pierścienie centrujące, które zapewniają kamerze pozycję w samym centrum światła przewodu – w ten sposób uzyskiwany jest pełen obraz sytuacji w przewodzie.

Zalety kamerowania

Monitorowanie stanu kanalizacji przy pomocy opisanego wyżej rozwiązania ma wiele istotnych zalet. Główną i najważniejszą jest wysoka dokładność identyfikacji problemów z danym systemem. Kamery dają pełen ogląd sytuacji i pozwalają pracownikom obsługi dokładnie określić, w czym tkwi problem. Jest to bardzo istotne w sytuacjach, kiedy problemy z kanalizacją powtarzają się częściej, niż wynikałoby z jej normalnej eksploatacji. Pozostałe atuty tej metody to:

  • Dokładna lokalizacja problemu – kamera używana w monitoringu wyposażona jest w lokalizator, który pozwala z dużą precyzją określić jej położenie, a tym samym znaleźć wadliwy odcinek przewodów kanalizacyjnych. Dzięki temu usunięcie usterki może zostać przeprowadzone bez nadmiernego tracenia czasu i środków, potrzebnych np. na wykonywanie wykopów – prace te po prostu zostają wykonane precyzyjnie w miejscu występowania awarii.
  • Wszechstronność – długość kabla oraz rozmiary pierścieni centrujących umożliwiają wykonanie inspekcji na każdym odcinku sieci kanalizacyjnej.
  • Oszczędność – przeprowadzenie inspekcji pozwala w znaczącym stopniu zredukować koszty eksploatacji systemu kanalizacyjnego. Zamiast usuwać objawy nieprawidłowego działania, umożliwia skutecznie wyeliminować jego źródło.

Usługi z zakresu monitorowania kanalizacji świadczy firma Gea-Nova.

Zastosowanie kamerowania kanalizacji

Kamerowanie kanalizacji znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach. Zazwyczaj używane jest do identyfikacji usterek w eksploatowanych systemach, rutynowych inspekcji, a także w celu sprawdzenia poprawności wykonania kanalizacji przed jej odbiorem.