Zalety gruntowych pomp ciepła

Odpowiednio dobrana pompa ciepła może wydatnie zmniejszyć rachunki za energię lub paliwo do pieca centralnego ogrzewania. Przy wyborze odpowiedniej instalacji oraz energooszczędnej konstrukcji domu jest możliwe pokrycie nawet całego zapotrzebowania energetycznego budynku. Najwydajniejsza i najlepsza do realizacji tego celu jest pompa gruntowa. Jakie są jej największe zalety?

Rodzaje gruntowych pomp ciepła

Działanie pompy ciepła opiera się na pozyskiwaniu energii termicznej, która jest zgromadzona w naturalnym źródle, i przekazywaniu jej do systemu grzewczego budynku. Obok pomp gruntowych, które czerpią ją z ziemi, są też modele wodne i powietrzne o nieco innej konstrukcji i wydajności.  Pompy gruntowe, określane też jako urządzenia typu grunt/woda, jako dolne źródło energii wykorzystują ziemię. Jest to środowisko wyjątkowo korzystne i bogate w zasoby energetyczne, zwłaszcza jeśli dolny wymiennik jest zamontowany głęboko pod powierzchnią gruntu. Taka lokalizacja sprawia, że temperatura otoczenia zmienia się tylko nieznacznie zależnie od pory roku. Wynika to z faktu, że zimą ziemia zamarza jedynie do głębokości kilkudziesięciu centymetrów. Im głębiej umieści się wymiennik, tym mniejsze są wahania temperatury i tym bardziej zrównoważona wydajność. Pod względem lokalizacji kolektora specjaliści z firmy RK Instal, która oferuje pompy gruntowe, wymieniają dwa typy tych urządzeń:

  • poziome, w których rury transportujące czynnik są ułożone wężowato w niebyt głębokim, ale dużym wymiarowo wykopie (podobnie jak w instalacji ogrzewania podłogowego),
  • pionowe, w których instalacja z wymiennikiem jest umieszczona w wąskim, ale głębokim odwiercie.

Zgodnie z opisaną wcześniej specyfiką środowiska, pompy z pionowym kolektorem są stabilniejsze i bardziej wydajne.

Jakie zalety mają gruntowe pompy ciepła?

Wśród wielu atutów, którymi wyróżniają się pompy ciepła w ogóle, można wymienić całkowicie darmową, ekologiczną i odnawialną energię. Zarówno gleba, jak i powietrze dostarczają jej nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 12 miesięcy w roku. Inne zalety gruntowych pomp ciepła to:

  • efektywna produkcja taniej energii w niemal każdych warunkach gruntowych,
  • bezobsługowa praca,
  • wyeliminowanie konieczności zakupu i magazynowania paliwa,
  • stabilna wydajność niezależnie od pory roku czy pogody,
  • produkcja energii na wysokim poziomie (w stosunku do innych typów pomp), która może zaspokoić potrzeby średniego gospodarstwa,
  • ekologiczny charakter, brak emisji spalin i innych zanieczyszczeń do środowiska,
  • możliwość współpracy z kolektorami słonecznymi i całkowite uniezależnienie od źródeł zasilania (zerowe koszty produkcji).

Koszty wyprodukowania energii za pomocą pompy gruntowej zależą od typu instalacji i warunków środowiskowych. Zawsze jednak zyskuje się dodatni bilans energetyczny, a w jego efekcie obniżenie w mniejszym lub większym stopniu rachunków za prąd czy paliwo do kotła C.O.