Zakup i wynajem sprzętu budowlanego – analiza porównawcza

Firmy budowlane możemy podzielić na te, które oferują usługi w ściśle określonej specjalizacji oraz firmy działające kompleksowo. Do bardziej zaawansowanych prac w obu przypadkach potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Właściciele firm nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup narzędzi i maszyn, a niektórym przedsiębiorcom po prostu się to nie opłaca.

Rozpoczęcie działalności firmy

Większość właścicieli firm budowlanych w Polsce rozpoczyna swoją działalność od świadczenia drobnych usług budowlano-remontowych. Nie wymagają one skomplikowanego sprzętu, a jedynie podstawowych narzędzi – już niewielkie zasoby finansowe pozwalają na ich zakup. Z czasem przedsiębiorcy decydują się na rozwój w jednym z trzech kierunków:

  • zatrudnienie większej liczby pracowników, by wciąż świadczyć drobne usługi, jednak większej grupie klientów,
  • poszerzenie zakresu usług,
  • wybór ściśle określonej specjalizacji.

W dwóch ostatnich przypadkach rozwój firmy nie obejdzie się bez bardziej zaawansowanego, fachowego sprzętu. W tym momencie pojawia się pytanie, czy bardziej opłaca się zakup, czy wynajem sprzętu? – Jak mówi nam przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent ze Szczecina, większość przedsiębiorców na początku decyduje się na wynajem. Nawet dokładnie opracowany plan rozwoju firmy nie jest stuprocentową gwarancją powodzenia na rynku, dlatego korzystanie z wypożyczalni sprzętu wydaje się lepszym pomysłem. Jakie są inne argumenty, które przemawiają za opłacalnością wynajmu narzędzi i maszyn?

Korzyści z wynajmu sprzętu budowlanego

O korzyściach z wynajmu sprzętu budowlanego najlepiej opowiedzieć na konkretnym przykładzie. Wyobraźmy sobie, że prowadzimy firmę, która zajmuje się odświeżaniem i docieplaniem elewacji domów jednorodzinnych. Zauważamy, że klienci często dopytują nas o możliwość kompleksowego oczyszczenia, zregenerowania, czy pielęgnacji ogrodu po zakończonych pracach. Do oczyszczania ogrodu przydadzą nam się takie narzędzia jak spalinowa dmuchawa do liści, czy odkurzacz do oczka wodnego. Do regeneracji i pielęgnacji używamy kosiarek, wykaszarek, nożyc do żywopłotu, czy rozdrabniaczy do gałęzi. Zakładając, że takie „dodatkowe zadanie” będziemy realizować raz na kilka miesięcy, zakup sprzętu do pielęgnacji ogrodu nie będzie dla nas opłacalny – za to opłaci nam się wynająć sprzęt, by zarobić pieniądze na dodatkowej usłudze. Podobnie będzie z wynajmem sprzętu budowlanego do realizacji innych prac, którymi nie zajmujemy się na co dzień, jednak możemy je zaoferować. Na koniec warto dodać, że w przypadku większych sprzętów i maszyn zakup wiąże się także z koniecznością zapewnienia dużej przestrzeni, miejsca, w którym będziemy je przechowywać. Przekalkulujmy, czy bardziej opłaci nam się kupić sprzęt, z którego skorzystamy od czasu do czasu i płacić za wynajem magazynu, czy terenu do jego przechowywania, czy sensowniej jest wynająć sam sprzęt.