Wywóz odpadów budowlanych w świetle przepisów

Odpady budowlane kojarzymy przede wszystkim z rozbiórkami konstrukcji i gruzem, tymczasem w świetle przepisów klasyfikujemy do nich o wiele więcej. To także różnego rodzaju odpady powstające przy wznoszeniu konstrukcji, czy przy pracach remontowych. Odpady budowlane nie mogą trafiać do kontenerów na odpady zmieszane, a dokładne wytyczne związane z ich wywozem określają władze gmin.

odpady-budowlane

Czym są odpady budowlane?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, odpady budowlane to nie tylko rozbiórkowy gruz. Odpady budowlane powstają także przy wznoszeniu konstrukcji i remontach. Mogą to być materiały o dużym ciężarze objętościowym, na przykład:

  • fragmenty kostek, czy płyt brukowych docinanych podczas układania chodników, deptaków, czy przydomowych tarasów,
  • fragmenty betonowych, ceramicznych, czy kamiennych płyt (elewacyjnych, podłogowych, ściennych),
  • zbite ze ścian tynki, usunięte elementy ścian działowych w różnego rodzaju obiektach.

Lekkie odpady budowlane to na przykład:

  • materiały izolacyjne, np. maty i płyty z wełny mineralnej, płyty z pianek PIR lub PUR, styropian,
  • płyty kartonowo-gipsowe,
  • materiały syntetyczne wykorzystywane do wykończenia wnętrz, np. kasetony i listwy podsufitowe, panele podłogowe, elementy dekoracji.

Co mówią przepisy o odpadach budowlanych?

Odpady budowlane powinny zostać wywiezione w miejsce wskazane przez gminę. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Sawo Recykling ze Zgierza, w wielu gminach teoretycznie odpady budowlane możemy dostarczyć sami do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, jednak zawsze trzeba przyjrzeć się dokładniej obowiązującym przepisom. W Zgierzu na przykład przyjmowane są odpady budowlane w ilości do 200 kg z wyjątkiem styropianu i wełny mineralnej – te są przyjmowane w ilości do 2 worków o pojemności 120 l. Co to dla nas oznacza? – Kiedy odpadów budowlanych jest niewiele i sami jesteśmy w stanie wywieźć je z miejsca rozbiórki, budowy, czy remontu, nic nie stoi na przeszkodzie. To jednak sytuacje stosunkowo rzadkie, na przykład przy niewielkim remoncie, odświeżaniu mieszkania. Przy większych inwestycjach zarówno osoby prywatne, jak i firmy, powinny skorzystać z usług jednostki, która zajmuje się odprowadzaniem odpadów budowlanych. To rozwiązanie zgodne z przepisami, a do tego wygodne. Firmy oferujące wywóz gruzu i innych odpadów budowlanych proponują nam także wypożyczenie kontenerów lub dostarczenie tzw. Big Bagów, worków na odpady. Odpady możemy umieszczać w nich przez cały okres robót, dzięki czemu zachowujemy czystość w miejscu pracy. Na koniec warto też wspomnieć, że w przypadku prac na wyższych kondygnacjach, warto skorzystać z usług firmy, która ma w swojej ofercie także rękawy zsypowe, dzięki którym odpady bezpośrednio i bezpiecznie odprowadzają odpady do kontenerów, czy worków.