Wyposażenie lakierni proszkowej

Malowanie proszkowe znajduje wyjątkowo szerokie zastosowanie. Niestety, wyposażenie lakierni proszkowej wymaga zakupu drogiego, specjalistycznego sprzętu, który pozwoli w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje zastosowania farb proszkowych podczas malowania różnych przedmiotów wykonanych z metalu. Niezbędne jest też posiadanie wiedzy, doświadczenia oraz lokalu, w którym będzie można urządzić malarnię.

wyposażenie lakierni

Co powinno znaleźć się na wyposażeniu lakierni proszkowej?

Malowanie proszkowe wymaga zakupu przynajmniej podstawowego wyposażenie, czyli:

  • kabin do malowania proszkowego,
  • urządzeń do aplikacji farby,
  • oraz pieca, w którym pokryte farbą elementy będą ulegały utwardzeniu.

Przed przystąpieniem do malowania konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, co pozwoli równomiernie rozprowadzić proszek (malowanie proszkowe odbywa się na sucho i nie wymaga zastosowania wody) i wpływa na późniejszą jakość wykonanej powłoki malarskiej. Chcąc samodzielnie zajmować się malowaniem proszkowym, trzeba także dysponować odpowiednią przestrzenią lokalową, w której powstanie malarnia proszkowa. Zakup wyposażenia do lakierni to spory koszt, nawet jeżeli zdecydujemy się na zakup wyposażenia używanego, dlatego warto zastanowić się nad nawiązaniem korzystnej cenowo współpracy z firmą zewnętrzną, co pozwoli uniknąć ogromnych wydatków.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe jest jedną z metod pokrywania metalu farbą. Zastosowanie wysokiej jakości farb proszkowych oraz służących do jej nanoszenia urządzeń aplikacyjnych pozwala uzyskać wyjątkowo estetyczny efekt bez smug i zacieków, które mogą powstać podczas korzystania z tradycyjnej farby. Malowanie proszkowe jest jedną z najchętniej stosowanych technologii w różnych branżach ze względu na to, że zapewnia znaczne oszczędności czasu i pozwala uzyskać różne efekty wykończenia malowanych powierzchni.

Farby proszkowe zapewniają wyjątkowo szerokie możliwości wszechstronnego zastosowania. Dzięki nim powierzchnia zyskuje estetyczny wygląd oraz jest odporna na działanie czynników niszczących. Ważną zaletą malowania proszkowego jest wysoka odporność powłoki malarskiej na uszkodzenia mechaniczne, wysoką i niską temperaturę, a także działanie substancji chemicznych oraz promieniowania UV. Podstawowe wyposażenie lakierni proszkowej to bardzo duży wydatek, dlatego warto korzystać z usług firm zewnętrznych, które dysponują specjalistycznym sprzętem i rzetelnie wykonują każde zlecenie – wyjaśnia ekspert z firmy Pi-Shape z Krakowa.

Malowanie proszkowe stosowane jest w niemal każdej branży, w której wykorzystywane są różne elementy wykonane z metalu, od dużych konstrukcji począwszy, a na małych dekoracjach i akcesoriach skończywszy. Malowanie proszkowe stosuje się m.in.:

  • podczas produkcji różnego rodzaju wyposażenia domów, sklepów oraz magazynów,
  • w branży motoryzacyjnej i rolniczej,
  • podczas produkcji sprzętu AGD oraz RTV,
  • podczas produkcji mebli ogrodowych, balustrad, schodów i innych elementów kutych,
  • podczas produkcji dekoracji i mebli,
  • podczas produkcji lamp, które zawierają elementy metalowe.