Wykorzystanie turbosprężarek w maszynach budowlanych i rolniczych

Turbosprężarki są wykorzystywane w większości współczesnych pojazdów mechanicznych, z samochodami osobowymi włącznie. Nie każdy jednak wie, że maszyny wirnikowe są obecne również w konstrukcjach profesjonalnych maszyn budowlanych i rolniczych. Czym charakteryzują się takie turbosprężarki? Jaka jest ich rola i znaczenie? Szczegóły poniżej.

turbosprezarka

Turbosprężarki w maszynach budowlanych i rolniczych

Wykorzystanie turbosprężarek w maszynach budowlanych i rolniczych znajduje uzasadnienie praktyczne i odnośni się do samych początków użytkowania maszyn wirnikowych. Pierwotnie turbosprężarki stosowano wyłącznie w samochodach ciężarowych, których silniki diesla nie wymagały skomplikowanego regulowania turbosprężarki. Znaczenie miał też okazały tonaż sprawiający, że silniki niezaopatrzone w turbodoładowanie nie mogły udźwignąć ogromu konstrukcji pojazdu. Turbosprężarka umożliwiła natomiast swobodne przemieszczanie się największych TIR-ów. Wpłynęło to naturalnie na szybkość, sprawność oraz ekonomiczność przewozu ładunków. Ta prosta prawidłowość znalazła przełożenie na inne rodzaje pojazdów. Turbosprężarki zaczęto więc z powodzeniem implementować w różne konstrukcje maszyn budowlanych i rolniczych. Tego typu maszyny, wyposażone w układ turbodoładowany, nikogo dziś już nie dziwią. Wręcz przeciwnie – stanowią swego rodzaju standard techniczny. Dzięki układowi turbiny oraz sprężarki, maszyny budowlane i rolnicze mogą uczestniczyć w ciężkich pracach terenowych, zapewniając najwyższą możliwą płynność i wydajność robót.

Problematyka działania turbosprężarek w maszynach budowlanych/rolniczych

Większość obecnie działających maszyn budowlanych i rolniczych ma zaimplementowane nowoczesne, turbodoładowane silniki diesla. Jaka jest ich ogólna charakterystyka?

Jednostki te w swej istocie nie różnią się wielce od tych, które są instalowane w zwykłych samochodach osobowych. Ogromną różnicę czynią jednak warunki, w jakich eksploatowane są omawiane maszyny. W ciągu zwykłego dnia roboczego, maszyny budowlane i rolnicze pozostają w ciągłym ruchu nawet przez kilka-kilkanaście godzin, podlegając ogromnym obciążeniom. Wzmożona eksploatacja wpływa na szybszą degradację właściwości oleju silnikowego bądź jego ubytek, co rodzi ryzyko uszkodzenia turbosprężarki – zauważa ekspert serwisu STS TURBO, zajmującego się regeneracją, sprzedażą oraz wymianą turbosprężarek.

Istotny problem stanowią też wszelakie ciała obce (kamienie, odłamki gruzu itp.), które niepostrzeżenie mogą przedostać się do wnętrza turbiny. Z tego względu, aby zachować ciągłość pracy, stan turbosprężarek w maszynach budowlanych i rolniczych powinien być na bieżąco monitorowany. W razie wystąpienia niepokojących symptomów, jakichkolwiek problemów technicznych, należy niezwłocznie skontaktować się z serwisem turbosprężarek. Wykwalifikowany pracownik zdiagnozuje problem oraz doradzi, jakie środki zaradcze podjąć.