Jak wybrać dobry agregat spawalniczy?

Spawanie nie zawsze odbywa się w komfortowych warunkach zakładu produkcyjnego lub warsztatu. Są miejsca, w których prace takie przeprowadza się mimo niesprzyjających okoliczności: na statkach, platformach wiertniczych czy bardzo skomplikowanych budowach. Wtedy przydaje się prądotwórczy agregat spawalniczy. Czym się kierować, aby wybrać najlepsze urządzenie tego typu?

Czemu służy i kiedy przydaje się spawalniczy agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze pozwalają na generowanie energii elektrycznej koniecznej do zasilania urządzeń i oświetlania oraz dogrzewania miejsca pracy w sytuacjach, kiedy nie ma dostępu do sieci energetycznej. Agregat przetwarza spalane paliwo na prąd. Czym wyróżniają się spawalnicze agregaty prądotwórcze? Wyjaśnia to specjalista z wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent:

Prądotwórcze agregaty spawalnicze mogą służyć jako zwykłe agregaty, ale dodatkowo są wyposażone w osprzęt pozwalający na spawanie. Uzupełnione są o elektrody spawalnicze i panel sterujący. To, jakimi metodami możemy spawać z danym agregatem, zależy od konkretnego modelu.

Spawalnicze agregaty prądotwórcze są koniecznością wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości korzystania z innego źródła zasilania, a prace muszą być przeprowadzone na miejscu. Takie sytuacje zdarzają się w przypadku spawania bardzo dużych fragmentów, w szczególności elementów wznoszonej właśnie konstrukcji, których nie można transportować z uwagi na cechy budowli albo gabaryty. Agregaty spawalnicze przydają się także na morzu, do spawania pod wodą oraz wszędzie, gdzie warunki są wyjątkowo trudne, a miejsce oddalone od sieci energetycznej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu spawalniczego?

Ponieważ agregaty spawalnicze są użytkowane w trudnych warunkach, na budowach, wśród zanieczyszczeń i wibracji pochodzących z ciężkich pojazdów i maszyn, wybór jest niełatwy. Trzeba wziąć pod uwagę nasze minimalne wymagania co do tego urządzenia, maksymalne możliwości finansowe, a także fakt, że agregat spawalniczy najpewniej będzie używany nie tylko do spawania.

Jedną z najważniejszych części agregatu jest silnik. Podobnie jak w samochodach, mamy tu do wyboru jednostki benzynowe i Diesla. Należy uwzględnić pojemność i moc silnika, spalanie, a jeżeli agregat ma być często przenoszony – także rozmiary i masę. Warto zwrócić uwagę na tryby pracy silnika – niektóre agregaty podczas spawania optymalizują pracę, aby zaoszczędzić paliwo i nie dopuścić do przegrzania.

Wybierając agregat, trzeba wiedzieć, jakie metody spawania umożliwia, a także jakie są rodzaje i rozmiary elektrod. Będzie to ważne dla przebiegu i rezultatu prac spawalniczych.

Obudowa i podwozie to także istotne elementy agregatów spawalniczych. Obudowa chroni przed korozją i zanieczyszczeniami, a także tłumi hałas, podwozie wyposażone w kółka jezdne pozwoli zaś łatwo przemieścić urządzenie na drugi koniec placu budowy i wszędzie tam, gdzie trzeba wykonać spaw.