Wózki widłowe o udźwigach powyżej 16 ton

Wózki widłowe o udźwigach powyżej 16 ton wykorzystywane są głównie do prac outdoorowych: w niezadaszonych magazynach, na placach przeładunkowych i budowach oraz w portach morskich, w kopalniach i dużych zakładach przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie występują trudne warunki drogowe i zachodzi potrzeba przemieszczania ładunków o znacznej masie (od kilkunastu do kilkudziesięciu ton), konieczne jest zastosowanie specjalistycznych wózków widłowych nazywanych heavy truckami. Warto bliżej poznać te niezwykłe maszyny o dużych rozmiarach i gigantycznych udźwigach.

Wózki widłowe do pracy na budowach

Wózki widłowe heavy truck na pierwszy rzut oka mogą kojarzyć się z ciągnikami rolniczymi. – Skojarzenie jest jak najbardziej uprawnione – mówi specjalista z firmy Nikoalex– Pierwsze tego typu wózki widłowe powstały dzięki innowacyjnemu pomysłowi zastosowania odwróconego schematu ciągnika rolniczego, do którego dodano maszt, układ hydrauliczny i odpowiednią przeciwwagę. 

Produkowane obecnie wózki widłowe typu heavy truck są jednymi z najwydajniejszych, najmocniejszych i najbardziej zaawansowanych technicznie konstrukcji wśród wszystkich dostępnych na rynku maszyn do transportu bliskiego. 

Jakie cechy posiada wózek widłowy heavy truck? 

Cechy charakterystyczne tego typu wózków widłowych wynikają z przystosowania do pracy w trudnych warunkach drogowych i atmosferycznych oraz konieczności unoszenia ładunków o dużym ciężarze: 

  • duży prześwit, duże koła, opony z głębokim bieżnikiem – umożliwiają sprawne poruszanie się z dużym obciążeniem na terenach piaszczystych, w błocie i śniegu oraz po nierównościach (wyboje, kamienie, gruz), pozwalają też na pokonywanie wzniesień,  
  • napęd spalinowy – większość wózków o dużych udźwigach jest napędzana jednostkami wysokoprężnymi, choć możliwe jest też zastosowanie silników benzynowych i instalacji LPG (w tej klasie maszyn nie występują napędy elektryczne), 
  • duży udźwig – wózki widłowe heavy truck odznaczają się udźwigiem znacznie przekraczającym możliwości widłaków pracujących w magazynach: heavy trucki potrafią podnosić ładunki o masie kilkudziesięciu ton, 
  • zabudowana kabina operatora – ze względu na pracę na otwartym terenie i w różnych warunkach pogodowych (w niskich i wysokich temperaturach), wózki widłowe heavy truck wyposażone są w zabudowaną kabinę, najczęściej również klimatyzowaną i starannie wygłuszoną, aby chronić operatora przed hałasem i wibracjami wytwarzanymi przez potężne jednostki napędowe. 

Gdzie znajdują zastosowanie wózki widłowe heavy truck? 

Wózki heavy truck znajdują bardzo szerokie pole zastosowań w budownictwie. Oferują możliwość instalowania różnego rodzaju osprzętu: łyżek do przewozu materiałów sypkich (żwir, piasek, ziemia, gruz), chwytaków (do opon czy rur), platform roboczych i wielu innych akcesoriów przydatnych w pracach budowlanych i konstrukcyjnych. Wykorzystywane są do transportu materiałów, w tym np. elementów żelbetonowych i stalowych o dużej masie i znacznych gabarytach. Heavy trucki doskonale sprawdzają się też w pracach rozbiórkowych i wyburzeniach: z łatwością poruszają się po nierównym, niestabilnym podłożu. 

Charakteryzujące się dużym udźwigiem wózki heavy truck, potrafiące przemieszczać się w trudnym terenie, stosowane są często w kopalniach i kamieniołomach, wykorzystuje się je do celów militarnych, ale także do prac polowych (do transportu różnego typu produktów w workach i zbiornikach typu big-bag). 

Stałym miejscem zastosowania wózków heavy truck o dużym udźwigu są też porty, gdzie służą do przemieszczania wielkogabarytowych kontenerów – zarówno do transportu pełnych, jak też układania w stosy pustych kontenerów.