Układy hydrauliczne do rozruchu silników spalinowych

Układy hydrauliczne to układy zamknięte, które stanowią element z dziedziny hydrauliki siłowej. Mogą mieć różną budowę i przeznaczenie, ale wszystkie funkcjonują w podobny sposób. Podstawową zasadą ich działania jest wykorzystanie sprężonej cieszy o odpowiedniej gęstości. Celem stosowania układów hydraulicznych jest transport energii. Co jeszcze o nich wiadomo i jak mogą być wykorzystane w pracy silników spalinowych?

układ hydrauliczny

Z czego składa się układ hydrauliczny?

Podstawą układu hydraulicznego są zasilacze. Są zbudowane z zespołu pompującego, zbiornika oleju oraz filtrów. Czasami, w nowocześniejszych modelach, występuje w nich sterowanie w postaci zaworów i rozdzielaczy. W skład zasilaczy wchodzą zespoły pompujące, wyposażone w pompy zębate, tłoczkowe lub łopatkowe i napędzane silnikami elektrycznymi. Dzięki temu działanie urządzeń jest niezwykle płynne i bezproblemowe – dodaje pracownik firmy MEGAHYDRAL, specjalizującej się w hydraulice siłowej.

Poza zasilaczem w układach hydraulicznych znajdują się inne elementy. Są to na przykład pompy i cylindry (lub siłowniki) hydrauliczne, akumulatory, zbiorniki z cieczą hydrauliczną, a także zawór, który pozwala na regulację dopływu cieczy do silnika.

Jak działa układ hydrauliczny?

Działanie układu hydraulicznego polega głównie na sterowaniu przepływem cieczy hydraulicznej (z reguły stanowi ją olej lub mieszanka olejowa). Pompa wprawia czynnik roboczy w ruch a jednocześnie zwiększa jego ciśnienie, powodując nagromadzenie energii. Obieg oleju odbywa się w układzie otwartym lub zamkniętym. W pierwszym ciecz jest zasysana ze zbiornika i transportowana do odbiornika. W drugim czynnik roboczy stale krąży w układzie, w którym jest sprężany, a następnie oddaje energię do odbiornika ulegając rozprężeniu.

Układy hydrauliczne a silniki spalinowe

Najczęściej spotykanym rozruchem do silników spalinowych jest rozruch elektryczny. Niestety nie jest on bezpieczny dla środowiska naturalnego, a czasem także dla żywych stworzeń, w przypadku pracy w miejscach o dużym zagrożeniu pożarowym. Dlatego lepszym pomysłem może być zastosowanie układu hydraulicznego.

Jego charakterystyczną cechą jest stosunkowo duża wydajność. Układy hydrauliczne do rozruchu silników spalinowych działają z dużą precyzją. Są też trwałe i odporne na uszkodzenia, ale kiedy już coś się zepsuje, łatwo to naprawić lub wymienić, bo opisywane układy mają prostą konstrukcję. Sterowanie układem hydraulicznym jest proste, poza tym można poddać ten proces automatyzacji.

Decydując się na układ hydrauliczny warto skorzystać z usług firmy, która oferuje produkty dobrej jakości. Dodatkowo, jej wyspecjalizowani pracownicy na pewno będą potrafili doradzić w wyborze części, tak aby można było je połączyć w efektywnie działające zespoły. Starannie wykonane podzespoły są gwarancją mniejszej awaryjności i większego zadowolenia klienta.