Tanie ogrzewanie z pompami ciepła

Pompy ciepła to metoda ogrzewania, która nie została jeszcze jednoznacznie oceniona. Powodem jest to, że czas oczekiwanego zwrotu inwestycji jest stosunkowo długi. Nie jest ona też opłacalna w każdym przypadku. Kto powinien zainteresować się pompą ciepła i po jakim czasie się ona zwróci? Jakie są zalety tego rozwiązania?

pompy ciepla

Dla kogo pompa ciepła?

Ogrzewanie pompami ciepła, na które decydujemy się, poszukując oszczędności i wygody, nie zawsze i nie wszędzie ma sens. Najczęściej wybierają je te osoby, których dom nie może być ogrzewany gazem. Pozostaje on bowiem wciąż bardziej opłacalny niż pompa ciepła.

Sytuacja wygląda inaczej tam, gdzie jesteśmy zmuszeni ogrzewać dom bez użycia gazu. W takie sytuacji pompa ciepła zaczyna być opłacalna, chociaż, oczywiście, nie zwróci się od razu. Montaż jest drogi, ale gwarantuje niskie koszty eksploatacji, które w odleglejszej perspektywie pozwalają na oszczędność. Jaka to perspektywa? W zależności od zapotrzebowania domu na ciepło będzie różnie, jednak realny czas to około 10, a niekiedy nawet kilkanaście lat. To bardzo długi okres. Dlaczego zatem wciąż nowe osoby zaczynają korzystać z pomp ciepła i chwalą sobie to rozwiązanie?

Zalety pomp ciepła

O tym, że pompy ciepła mimo wysokich kosztów początkowych i długiego czasu zwrotu inwestycji nie poszły w odstawkę, a wciąż zyskują zwolenników, decydują mniej wymierne zalety tego rozwiązania.

To, co cenią sobie najbardziej użytkownicy pomp ciepła, to brak konieczności ich obsługi. W przeciwieństwie do kotłów np. na węgiel, pompy nie potrzebują naszej regularnej obecności. Możemy spokojnie wyjechać na dłużej bez obawy, że niska temperatura spowoduje zawilgocenie i zagrzybienie domu.

Pompa ciepła wiąże się nie tylko z oszczędnością na opale i potrzebnej do uzyskania ciepła energii. Ponieważ potrzebują prądu, a nie paliwa takiego jak np. węgiel, odchodzi problem dbania o zaopatrzenie i składowanie go. Jest to oszczędność nie tylko pieniędzy, ale też czasu, miejsca i zachodu.

Pompy ciepła to stabilne ogrzewanie – o wiele korzystniejsze dla budynku niż okresowe skoki temperatury – a przede wszystkim wysoki komfort użytkowania, który zdobywa coraz więcej zwolenników. W kontekście nieporównywalnej z żadnym innym rozwiązaniem wygody oszczędność pieniędzy i zwrot inwestycji w skali kilkunastu lat stają się dodatkowymi zaletami. Wydajne i praktyczne pompy ciepła można nabyć wraz z usługą montażu na www.topac.pl.