Systemy aluminiowe w produkcji stolarki okiennej

Inwestorzy budowlani, a co za tym idzie również producenci stolarki otworowej, w swojej codziennej pracy muszą dostosowywać się do rosnących wymagań odnośnie oszczędności energetycznej budynków. Jednocześnie niezwykle istotna pozostaje kwestia funkcjonalności, trwałości i estetyki okien, zwłaszcza w obiektach komercyjnych. Właśnie dlatego w ostatnim czasie tak dużą popularnością cieszą się aluminiowe systemy stolarki okiennej.

W nowoczesnym budownictwie olbrzymią wagę przykłada się do tego, by kolejne inwestycje zapewniały maksymalną oszczędność energii w trakcie eksploatacji. Technologia okien na profilach PCV znacznie poprawiła właściwości cieplne stolarki względem ram drewnianych, jednak stosowana jest głównie w budownictwie mieszkalnym. W przypadku dużych systemów fasadowych, jakie znamy np. z konstrukcji biurowców i centów handlowych, znacznie lepiej sprawdza się aluminium.

Ciepły budynek z dużymi oknami

Porównując PCV z aluminium dochodzimy do słusznego wniosku, że to pierwszy z nich zapewnia lepszą izolacyjność. Rzeczywiście, najprostsze profile aluminiowe cechują się słabymi parametrami termoizolacyjnymi, jednak takich rozwiązań już się nie produkuje.

Nowoczesne systemy aluminiowe producentów, takich jak PONZIO czy BLYWEERT, posiadają dodatkowe izolacje, które pozwalają osiągać nawet lepszy współczynnik przenikalności cieplnej niż w klasycznych oknach aluminiowych – przekonuje nasz rozmówca z firmy BROS.

Naturalnemu dogrzewaniu budynków sprzyjają też duże przeszklenia. Im lepsze nasłonecznienie pomieszczeń, tym więcej darmowego ciepła w ich wnętrzach. Niestety, profile z PCV nie zapewniają oknom wystarczającej sztywności, by bezpiecznie korzystać z bardzo dużych szyb. Takie możliwości daje natomiast wytrzymałe i niezawodne aluminium. Do wykonania systemów fasadowych niezbędne okazuje się sięgnięcie po właśnie tę technologię.

Za co jeszcze lubimy aluminiowe systemy stolarki okiennej?

Możliwość uzyskania dużych przeszkleń, sprzyjających nagrzewaniu wnętrz w budynku, nie jest jedyną zaletą stolarki aluminiowej. Łatwość formowania aluminium i jego wytrzymałość na obciążenia sprawiają, że w tej technologii jesteśmy w stanie produkować okna w najróżniejszych kształtach i rozmiarach. Efektem są wręcz zjawiskowe budynki, które jednocześnie zachowują pełną funkcjonalność.

Nie bez znaczenia dla urody aluminiowych systemów okiennych jest też możliwość barwienia profili w praktycznie dowolnym kolorze. Większość budynków będących siedzibami prestiżowych instytucji wyposaża się co prawda w typowe profile o srebrnej barwie, które minimalnie wyróżniają się na tle przeszkleń, jednak w obiektach rozrywkowych i placówkach edukacyjnych coraz częściej podziwiamy okna na profilach z aluminium w radosnych kolorach, np. czerwone, niebieskie czy żółte.