Sterowanie ogrzewaniem w inteligentnym domu

Sterowanie ogrzewaniem to jedna z podstawowych cech inteligentnego domu. Nowoczesne mechanizmy potrafią działać niemal całkowicie niezależnie, po odpowiednim zaprogramowaniu przez domowników.

sterowanie ogrzewaniem

Pełna automatyka

Odpowiednia temperatura pomieszczeń to jeden z najważniejszych czynników, rzutujących na komfort przebywania w domu. Nie może zatem dziwić, że inżynierowie opracowują coraz nowsze technologie, mające precyzyjne i bezproblemowo sterować ogrzewaniem. Z pomocą przychodzą systemy inteligentnego budynku, które są w stanie obsługiwać różne rodzaje ogrzewania (podłogowe, konwekcyjne czy też nadmuchowe), kontrolując temperaturę z pozycji jednego panelu sterującego.

Na znaczący wzrost jakości ogrzewania może wpłynąć nawet prosty z pozoru regulator temperatury czy termostat – informuje specjalista sklepu 230volt.pl, zajmującego się sprzedażą tego typu urządzeń.

Zgodnie z harmonogramem

Zaawansowane algorytmy uwzględniają wszelkie parametry otoczenia – począwszy od temperatury, przez wielkość pomieszczeń, na rodzaju grzejnika czy materiałów, z których pomieszczenie zostało wykonane, skończywszy. Dzięki temu inteligentne urządzenia przewidują, ile potrwa zmiana temperatury i jaką metodę ogrzewania pomieszczenia wybrać, aby osiągnąć zamierzony cel.

Regulatory temperatury są wyposażone w specjalne programy okresowe. Za ich sprawą, możemy planować ustawienia ogrzewania i klimatyzacji na wiele dni do przodu. Mechanizm zapamięta nasze wytyczne i będzie działał zgodnie z nimi – komentuje ekspert 230volt.pl.

Najbardziej zaawansowane technologie są w stanie działać w wielu trybach pracy, według określonego harmonogramu grzewczego. Tryby te dotyczą m.in. pory dnia (dzień/noc), czy obecności/nieobecności domowników w pomieszczeniach. Przykładowo, kiedy nikogo nie ma w domu, można obniżyć temperaturę, aby uzyskać oszczędność energii. A skoro już o oszczędności mowa…

Czysty zysk

Nie ulega wątpliwości, że inteligentne sterowanie ogrzewaniem jest niezwykle wygodne. Równocześnie jednak przynosi wiele korzyści ekonomicznych.

Nawet niewielka obniżka temperatury może doprowadzić do znaczącego spadku zużycia energii, o ponad 20% – twierdzi fachowiec 230volt.pl.

Inteligentny dom wykrywa także, gdy energia cieplna jest marnowana i stara się przeciwdziałać takim sytuacjom – np. przeprowadza redukcję temperatury w momencie otworzenia okna. Tym samym jesteśmy pewni, że technologia dba nie tylko o nasz komfort, ale także o… stan naszego portfela.