Śrutowanie jako metoda oczyszczania powierzchni metalowych

Śrutowanie jest jednym z wielu procesów pozwalających oczyścić planowaną do pomalowania powierzchnię, które jednocześnie wydłużają jej trwałość. Firmy usługowe proponują najczęściej zastosowanie dwóch technologii: śrutowania wirnikowego lub pneumatycznego. Metodę tą można wykorzystywać w wielu branżach, choć najpopularniejsza jest w przemyśle metalowym, samochodowym, konstrukcyjnym czy też budowy. Poznaj najważniejsze informacje.

Czym jest śrutowanie?

Śrutowanie to proces pozwalający oczyścić elementy stalowe dzięki wykorzystaniu odpowiednio dopasowanych materiałów ściernych. Podczas wykonywania tej obróbki wykorzystuje się sprężone powietrze lub siłę ośrodkową turbiny, która wytwarza odpowiednio mocny strumień powietrza. Metoda ta jest najczęściej wykorzystywana do oczyszczaniu powierzchni metalowych oraz obowiązkowo przed pokryciem konstrukcji powłoką ochronną.

Jakie efekty pozwala osiągnąć śrutowanie?

Jak już wspomniano, śrutowanie pozwala przygotować powierzchnię do dalszej obróbki, w tym przypadku do malowania proszkowego. Uzyskanie dobrej jakościowo powierzchni jest także kluczem do zastosowania odpowiednich zabezpieczeń antykorozyjnych. Nic dziwnego, że metodę tą wykorzystuje się zarówno podczas modernizacji, konserwacji, jak i zabezpieczania elementów. Specjalista z firmy ELANA PET wyjaśnia, że rozwiązanie to jest nieocenione nie tylko podczas oczyszczania powierzchni, ale w trakcie:

  • usuwania powłok lakierniczych, rdzy i zanieczyszczeń,
  • ujednolicania powierzchni,
  • usuwania skutków wcześniej wykonywanych prac,
  • nadawania chropowatości pozwalającej przygotować obszar do malowania i innych typów obróbki mechanicznej.

Materiał ścierny a śrutowanie

Jako ciekawostkę warto dodać, że sam materiał ścierny jest niezwykle łatwy do odzyskania, dlatego też prace te są wykonywane w specjalnie do tego celu przystosowanych kabinach śrutowniczych. Wśród najpopularniejszych surowców znajdują się:

  • śrut staliwny,
  • korund,
  • piasek,
  • rozdrobnione szkło,
  • garnet.

Każdorazowo rodzaj ścierniwa jest dopasowywany do kategorii obrabianego materiału oraz do planowanego efektu końcowego. Zastosowanie jednego nie wyklucza wykorzystania innego, aż do momentu osiągnięcia zamierzonego efektu.

Warto dodać, że śrutowanie jest metodą najczęściej wykorzystywaną w przypadku metali, gdyż nadaje im lekką chropowatość, która idealnie zwiększa ich przyczepność. Energia ścierniwa, poprzez uderzanie z dużą prędkością w obrabiany materiał, pozwala usunąć wszelkie warstwy rdzy, a nawet starych powłok lakierniczych.

Ku zaskoczeniu wielu – sposób ten ma na celu nie tylko czyszczenie, ale też wzmacnianie powierzchni np. elementów kamiennych.