Sprzęt do wywozu odpadów budowlanych

Odpowiednia utylizacja odpadów budowlanych to wymóg prawny, ale również działanie z korzyścią dla człowieka i środowiska – gruz i inne tego typu materiały zajmują wiele miejsca, a w dodatku nie są biodegradowalne. Dlatego też wszelkie prace związane z remontami, rozbiórkami czy budową wymagają właściwego przechowywania i usuwania odpadów. Jaki sprzęt wykorzystuje się do wywozu odpadów budowlanych?

wywoz-gruzu

Kontenery na odpady budowlane

Podstawą odpowiedniego składowania i utylizacji odpadów budowlanych są specjalne kontenery. Tego typu pojemniki wykonane z wysokiej jakości materiałów charakteryzujących się dużą wytrzymałością oraz odpornością na duże obciążenia i działanie szkodliwych czynników, np. warunków atmosferycznych, ustawia się na miejscu prac budowlanych, czy to na placu budowy, rozbiórki czy też tam, gdzie planowany jest remont. W przypadku prac prowadzonych na znacznych wysokościach korzysta się ze specjalnych rękawów, za pomocą których odpady budowlane transportowane są bezpośrednio do wspomnianych kontenerów. Profesjonalne firmy zajmujące się wywozem odpadów, np. Zuzper Recking z okolic Poznania, oferują przy tym bogaty asortyment kontenerów. W ofercie dostępne są specjalne kontenery na gruz, odpady pobudowlane i zmieszane, np. płyty regipsowe, a także na odpady niebezpieczne. Pojemniki mogą różnić się wymiarami, pojemnością i kształtem. Do najpopularniejszych należy typ mulda, a także LV – przeznaczony do wywozu bardzo dużych ilości gruzu bądź lekkich, często gabarytowych odpadów budowlanych. Warto przy tym zaznaczyć, że kontenery to nie tylko idealne rozwiązanie do przechowywania odpadów na miejscu wykonywanych prac budowlanych, ale to też zarazem skuteczny, łatwy i szybki sposób na ich wywóz na składowisko.

Wywóz odpadów budowlanych – co warto wiedzieć?

Konstrukcja kontenerów obejmuje wiele udogodnień do przechowywania odpadów, takich jak otwierane klapy czy burty. Pojemniki te posiadają również elementy, np. specjalne zaczepy, dzięki którym możliwy jest sprawny wywóz śmieci. W tym celu wykorzystuje się pojazdy, które są przystosowane do odbioru kontenerów i wywozu odpadów budowlanych.  Samochody kontenerowe wyposażone są w specjalne mechanizmy, np. systemy ramion, łańcuchów i haków, dzięki którym możliwy jest sprawny załadunek kontenerów. W zależności od rodzaju i wagi odpadów, wyróżniamy pojazdy z załadunkiem hakowym lub bramowym, przystosowane do przewozu kontenerów o różnej pojemności. W przypadku odpadów o większych gabarytach można również posłużyć się ładowarkami. Wysokiej jakości sprzęt to podstawa sprawnego wywozu odpadów budowlanych.