Sposoby zabezpieczenia konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Są one z powodzeniem wykorzystywane zarówno w sferze przemysłowej, jak i przez prywatne osoby. Wśród różnego rodzaju konstrukcji można wymieniać między innymi ogrodzenia, bramy, a nawet schody. Bardzo ważne jest postępowanie związane z zabezpieczeniem konstrukcji wykonanych ze stali. Jakie są sposoby zabezpieczenia konstrukcji stalowych?

Różne rodzaje zabezpieczenia konstrukcji stalowych

Mówiąc o ochronie wszelkich konstrukcji wykonanych z materiału, jakim jest stal, warto rozróżnić istniejące rodzaje zabezpieczeń. Zwłaszcza w przypadku elementów stalowych wykorzystywanych w przemyśle lub budownictwie użyteczności publicznej bardzo ważne będzie zabezpieczenie ogniochronne. Właściwe rozwiązania konstrukcyjne czy zastosowanie odpowiedniej izolacji może mieć ogromne znaczenie w razie niebezpieczeństwa wystąpienia pożaru. Jednak nie jest to jedyny rodzaj zabezpieczenia elementów wykonanych ze stali. Drugim bardzo ważnym aspektem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi, na które narażone są zwłaszcza takie konstrukcje jak wszelkiego rodzaju:

  • ogrodzenia,
  • bramy,
  • schody zewnętrzne.

Odpowiednie zabezpieczenie elementów stalowych przed korozją  

Jak podkreśla specjalista z firmy FUPH Stalex:

Wybór właściwego rodzaju zabezpieczenia przed korozją może mieć znaczenie dla wytrzymałości konstrukcji stalowych. Odpowiednie środki ochrony wpływają na wygląd stali, która przez długie lata może pozostać w niezmienionych stanie – dodaje.

Pewne kroki mogą być podjęte już na etapie projektowania konstrukcji. Wszelkie spawy czy łączenia powinny być dodatkowo zabezpieczone. Znacznie popularniejsze jest jednak stosowanie specjalistycznych powłok ochronnych.

Jakie powłoki ochronne można zastosować dla ochrony stali?

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju powłok, które mogą zostać zastosowane w celu zabezpieczenia przed korozją konstrukcji stalowych. Można zdecydować się na specjalistyczne farby lub lakiery. Innym sposobem jest zastosowanie powłok z tworzywa sztucznego. Warto zauważyć, że każdy materiał może zostać sklasyfikowany pod względem kategorii korozyjności. Według tego można dobrać odpowiedni środek ochrony.

Rodzaje specjalistycznych farb ochronnych dla konstrukcji stalowych

Najpopularniejszą formą zabezpieczenia są specjalistyczne farby. Również w tym zakresie można wymienić różnego rodzaju substancje. Są to między innymi farby alkidowe, epoksydowe, poliuretanowe, czy poliwinylowe. Część z nich chroni nie tylko przed korozją, ale także przed wysokimi temperaturami. Bardzo popularne w ostatnich latach są także farby etylokrzemianowe, które zabezpieczają przed temperaturami nawet do 500⁰C.

Odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji stalowych jest bardzo ważne. Jest to inwestycja na długie lata, która wpływa na wytrzymałość bramy, czy ogrodzenia.