W jaki sposób dobrać idealny kocioł do swoich potrzeb?

Wybór odpowiedniego kotła, który będzie dobrze dostosowany zarówno do naszego domu, jak i wymagań, nie jest łatwym zadaniem. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów kotłów, z których nie każdy dobrze sprawdzi się we wszystkich przypadkach. Na jakie elementy warto zwracać uwagę, wybierając kocioł do ogrzewania, aby najlepiej spełniał on nasze oczekiwania?

W jaki sposób dobrać idealny kocioł do swoich potrzeb?

Możliwości personalizacji ustawień kotła

Nowoczesne kotły kondensacyjne dają użytkownikowi możliwość ich regulacji oraz dowolnej personalizacji ustawień temperatury. Dzięki temu jego właściciel może dostosować moc grzewczą do swoich aktualnych wymagań oraz preferencji. W wypadku wyjazdu oraz w nocy nie ma bowiem potrzeby, aby kocioł utrzymywał stałą temperaturę np. 23° Celsjusza. Użytkownik może więc ustawić niższą temperaturę grzewczą na czas nieobecności domowników lub całkowicie wyłączyć kocioł, kiedy przez dłuższy czas dom będzie stał pusty. Pozwala to na oszczędność wydatków na ogrzewanie, które, nie oszukujmy się, nie są niskie.

Dlatego kupując nowy kocioł, upewnijmy się, jakie opcje regulacji oraz ustawień on oferuje. Im większa możliwość personalizacji, tym lepiej kocioł będzie bowiem spełniał nasze oczekiwania. Ważne jest także, aby kocioł posiadał termostat, który będzie automatycznie uruchamiał urządzenie, kiedy temperatura spadnie poniżej określonego poziomu. Duży wybór kotłów różnych rodzajów, wielkości i paliw napędowych oferują uznani producenci, np. firma Eko Greń.

Wydajność kotła i ogrzewanie wody dla domowników

Ważnym elementem, który powinniśmy sprawdzić przy zakupie kotła, jest jego wydajność. Nowoczesne kotły nie tylko ogrzewają pomieszczenia, ale także podgrzewają wodę użytkową do określonego poziomu. Kocioł musi być bowiem dobrze dostosowany do wymagań oraz wielkości naszego gospodarstwa domowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ogrzewania wody, której musi być zapewniona wystarczająca ilość na potrzeby wszystkich mieszkańców. Kotły dwufunkcyjne ogrzewają wodę w sposób przepływowy, a jej ilość zwykle ogranicza się do ok. 9 litrów na minutę. Niesie to ze sobą ryzyko, że ciepłej wody może nie wystarczyć lub, że zostanie ona podgrzana do niższej temperatury niż ta ustawiona. Dlatego kotły tego typu dobrze sprawdzą się raczej w przypadku małych mieszkań lub niewielkich domów jednorodzinnych. W przypadku dużych domów lepiej będzie się natomiast zdecydować na kocioł jednofunkcyjny, który posiada osobny podgrzewacz pojemnościowy. Dobrym wyborem do większych domów będą także kotły dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem warstwowym.