Spawanie metodą MIG/MAG. Zalety rozwiązania

Spawanie metodą MIG/MAG jest dziś najszerzej stosowaną metodą spawania, wykorzystywaną w różnych branżach przemysłu. To spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych (najczęściej argonu lub helu) lub aktywnych (dwutlenku węgla lub jego mieszaniną z argonem). W naszym artykule postaramy się wytłumaczyć, jak wygląda spawanie metodą MIG/MAG i omówimy najważniejsze zalety tej metody.

spawanie-mig-mag

Jak działa półautomat spawalniczy?

Do spawania metodą MIG/MAG wykorzystywany jest półautomat spawalniczy, często nazywany migomatem. Stanowisko spawalnicze składa się z następujących elementów:

  • źródło prądu z układem sterowania,
  • podajnik drutu i łączący go ze źródłem prądu przewód zespolony, gdy podajnik jest na zewnątrz źródła prądu,
  • wielofunkcyjny uchwyt,
  • przewód masowy, który łączy spawany przedmiot ze źródłem prądu,
  • chłodnica cieczy (opcjonalnie).

Spawanie metodą MIG/MAG można opisać w prosty sposób. Drut spawalniczy płynnie wysuwa się z uchwytu. Stale ulega on stapianiu w łuku elektrycznym, a powstały w ten sposób materiał  miesza się ze stopionym materiałem elementów, które łączymy. Tworzy się w ten sposób tzw. jeziorko spawalnicze. Gdy oddalimy łuk elektryczny, jeziorko spawalnicze zaczyna krzepnąć, tworząc trwałe połączenie. Podczas procesu spawania przez wielofunkcyjny uchwyt oraz jego dyszę, stale doprowadzany jest gaz osłonowy. Chroni on roztopiony metal przed działaniem atmosfery, chłodząc jednocześnie uchwyt (dlatego chłodnica cieczy to element opcjonalny, niemontowany w każdym migomacie).

Zalety spawania metodą MIG/MAG

Podstawową zaletą spawania metodą MIG/MAG jest uniwersalność. Jak mówi nam przedstawiciel sklepu RG Narzędzia, migomatem możemy spawać różne metale, w różnych pozycjach. Metoda MAG służy do łączenia konstrukcyjnych stali niestopowych, niskostopowych oraz wysokostopowych. Metoda MIG służy do spawania takich metali jak aluminium, miedź, magnez i innych metali nieżelaznych, a także ich stopów. Metoda MIG/MAG, jak już wspomnieliśmy, jest natomiast uniwersalna. Jest więc stosowana zarówno w przemyśle ciężkim, jak i przy różnego rodzaju pracach konserwacyjnych, a nawet przy pracach domowych. Kolejna zaleta to wysoka wydajność spawania. Dodatkowo można śmiało powiedzieć, że koszt materiałów wykorzystywanych przy spawaniu półautomatem spawalniczym jest stosunkowo niski. Na koniec warto dodać, że spawanie metodą MIG/MAG pozwala nam na tworzenie wysokiej jakości spoin, oczywiście pod warunkiem dobrych umiejętności spawacza.