Rola i znaczenie rusztowań w budownictwie

Rusztowanie to typowy i właściwie nieodłączny element krajobrazu placu budowy. Niezależnie od rodzaju, rozmiarów oraz rozwiązań konstrukcyjnych rusztowania są powszechnie wykorzystywane to wykonywania wszelkiego rodzaju prac na wysokościach – zarówno na elewacji budynków, jak i w ich wnętrza. Do czego one służą, jakie znaczenie użytkowe posiadają?

Rusztowania

Czym jest i do czego służy rusztowanie?

Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja, która na placu budowy spełnia bardzo ważne zadanie – mianowicie umożliwia swobodne wykonywanie prac na wysokościach nawet kilkunastu metrów bez konieczności używania dźwigów, drabin czy uprzęży linowych. Wykorzystywane są zarówno do prac budowlanych, jak również przy wykańczaniu budynków, remontów czy montażu różnego rodzaju instalacji. Współczesny rynek oferuje bardzo szeroki wachlarz różnych rozwiązań – od tradycyjnych rusztowań warszawskich po konstrukcje systemowe i jezdne, które znacząco ułatwiają wykonywanie prac na dużych powierzchniach.

Znaczenie użytkowe rusztowań.

Wiemy już, do czego służą rusztowania, jednak jakie są walory korzystania z nich?

– Przede wszystkim rusztowanie zapewnia bardzo wysoki komfort pracy – wyjaśnia przedstawiciel firmy Euro-RusztowaniaNa jednym rusztowaniu może działać jednocześnie kilka osób, nie przeszkadzając sobie przy tym. Dodatkowym, bardzo istotnym walorem rusztowań jest to, że na podestach można przechowywać materiały budowlane oraz narzędzie niezbędne do wykonania pracy – co również ma niebagatelne znaczenie dla wygody pracowników oraz efektywności ich działań. Mając wszystko pod ręką, mogą oni w całości skupić się na swoich zadaniach. Pod tym względem rusztowania są lepszym rozwiązaniem od podnośników i dźwigów, których przestrzeń robocza jest zazwyczaj dość niewielka. Oczywiście istotne jest, żeby rusztowanie odznaczała się odpowiednio wysoką nośnością – nie powinno być ono nadmierne obciążone, gdyż grozi to utratą stabilności, uszkodzeniem konstrukcji, a w ostateczności zawaleniem się jej.

Bezpieczeństwo rusztowania

Jak wspomnieliśmy, rusztowanie nie powinno być nadmiernie obciążone. Innym ważnym czynnikiem jest prawidłowe jego postawienie, m.in. z uwzględnieniem stabilności gruntu i jego wypoziomowania, a także stanu technicznego poszczególnych elementów. Jeśli rusztowanie zostało postawione zgodnie z przepisami i projektem, jest ono konstrukcją zapewniającą wysoki poziom bezpieczeństwa. W tej kategorii jest pewniejszym rozwiązaniem niż między innymi drabiny, które choć pozwalają szybko dostać się na określoną wysokość, to są zdecydowanie mniej stabilne i przez stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia korzystających z nich pracowników.