Rodzaje moskitier na drzwi i okna

W cieplejsze dni do wnętrz wpadają nie tylko przyjemne promienie słońca, ale też… owady. Ci nieproszeni goście skutecznie zakłócają spokojny sen domowników, ale są też niemile widziani ze względów estetycznych i higienicznych. Skutecznym i bezpiecznym sposobem na pozbycie się moskitów i innych insektów z domu jest zastosowanie moskitier, czyli specjalnych siatek w oknach i drzwiach. Jakie wyróżniamy rodzaje tych akcesoriów?

Moskitiery na okna

Potrzeba otwierania okien, zwłaszcza w trakcie cieplejszych miesięcy, jest oczywista. W przewietrzonym pomieszczeniu panuje przyjemna atmosfera, a dostęp do świeżego powietrza zapewnia błogi sen. Otwarte okna w domu to też niestety ryzyko przedostania się do wnętrz owadów. Aby temu zapobiec, wystarczy zastosować najprostsze moskitiery ramkowe na okna. To szczelnie umocowane na sztywnych profilach siatki z włókna szklanego, które przepuszczają światło i powietrze, ale zatrzymują owady, nie dopuszczając ich do wnętrza budynku. Do zalet tego rozwiązania należy możliwość prostego montażu na dowolnym oknie oraz bogaty wachlarz dostępnej kolorystyki. Alternatywą dla zwykłych moskitier ramkowych są modele zwijane,  wyposażone w prowadnice pozwalające na regulację położenia siatki, która może się zwijać bądź rozwijać z zamocowanej nad oknem kasety. Tego typu moskitierę można zamontować nie tylko na ramie okiennej, ale również np. we wnęce.

Moskitiery na drzwi

Oprócz moskitier okiennych na rynku znajdziemy również specjalne moskitiery drzwiowe. Zawiasy wyposażone w samozamykacz ułatwiają przymocowanie osłony, która jest z powodzeniem stosowana w szczególności na drzwiach balkonowych. Oprócz tego moskitiery drzwiowe posiadają również uszczelki oraz sztywny, wytrzymały profil. Do wyboru jest przy tym wiele kolorów ramek, natomiast sama siatka dostępna jest w szarym kolorze. W asortymencie producentów osłon okiennych znajdziemy również moskitiery plisowane, których sposób rozłożenia można regulować. Do najbardziej funkcjonalnych rozwiązań należą jednak moskitiery przesuwne, które znajdziemy np. w ofercie firmy Formelana. Jest to technologia charakteryzująca się wysoką estetyką i wygodą użytkowania. Moskitiery tego typu zapewniają bowiem pełną widoczność i nie zakłócają działania dodatkowych osłon, np. rolet antywłamaniowych. Gdzie dokładnie wykorzystuje się tę technologię? Moskitiery przesuwne doskonale nadają się do stosowania na drzwiach tarasowych lub  balkonowych, prowadzących na podwórko czy do ogrodu zimowego. To nie tylko doskonałe zabezpieczenie przed owadami, ale też ogromne udogodnienie dla rodzin z małymi dziećmi czy zwierzętami domowymi, dające im tak cenne poczucie bezpieczeństwa. Oprócz tego system przesuwny można zastosować w przypadku dużych przeszkleń. Do wyboru jest przy tym standardowa kolorystyka ram, jak i wzornictwo drewnopodobne.