Popularne rodzaje podnośników

Branża budowlana, przemysłowa oraz motoryzacyjna często wymaga pracy na dużych wysokościach. Wiele sytuacji stwarza konieczność podniesienia pracownika lub przedmiotu, na przykład samochodu. Z tego powodu przedsiębiorstwa decydują się na kupno lub wynajem specjalistycznych podnośników. Na rynku można znaleźć wiele różnych produktów. Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze rodzaje podnośników oraz jakie mają zastosowania.

Podnośnik

Podnośniki koszowe

Podnośniki koszowe, inaczej nazywane ramienno – teleskopowymi, są najczęściej używane w branży budowlanej. Spotyka się je na placach budowy, ale też rozbiórkach. Z tego typu podnośników korzystają też służby użyteczności publicznej, na przykład strażacy lub firmy zajmujące się usuwaniem gniazd z posesji.

Produkty koszowe mają formę długiego, teleskopowego ramienia, na którego szczycie znajduje się koszyk. Jest to swego rodzaju platforma otoczona barierkami, na której stoi użytkownik.

Specjaliści z firmy REGAN wyjaśniają: Podnośniki koszowe montuje się na przeznaczonych do tego samochodach ciężarowych. Użyte w nich zabezpieczenia, takie jak stabilne barierki i solidna konstrukcja ramienia sprawiają, że pracownik jest w najwyższym stopniu chroniony przed upadkiem z dużej wysokości.

Podnośniki teleskopowo– nożycowe

Ten rodzaj podnośników wykorzystuje się w pracach, w których zachodzi konieczność przemieszczania się prostopadle w górę. Mogą mieć wysokość od 8 do nawet 50 metrów, dzięki czemu ich zastosowanie w budownictwie i przemyśle jest bardzo szerokie. Podnośniki teleskopowo– nożycowe wykorzystuje się tylko na stabilnych powierzchniach, takich jak beton lub asfalt.

Posiadają platformę z barierkami, a ich konstrukcja składa się z dwóch teleskopowych ramion, które podczas regulacji przypominają rozkładające się nożyce. Wynika z tego, że podnośniki teleskopowo– nożycowe mają ograniczoną ruchomość w płaszczyźnie bocznej.

Podnośniki przegubowo – teleskopowe

Cechą charakterystyczną odnośników przegubowo – teleskopowych jest możliwość ruchu w wielu płaszczyznach. Można więc wykorzystać je w terenie otwartym, gdzie specyfika nawierzchni i obiektów stojących jest zróżnicowana. Podnośniki przegubowo– teleskopowe mają zdolność obrotu o 360 stopni.

Wysokość konstrukcji waha się od 8 do 50 metrów. Podnośnik przegubowo – teleskopowy składa się z platformy oraz kilkuczęściowego ramienia. Dzięki niemu możliwe jest załamanie konstrukcji, a tym samym dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Popularne na rynku są też podnośniki samochodowe, najczęściej wykorzystywane w branży motoryzacyjnej. Ich wysokość to 18 do nawet 70 metrów, a konstrukcja jest przystosowana do montażu w pojazdach.