Podział i charakterystyka żurawi

Żurawie to podstawowe urządzenia wykorzystywane na placach budowlanych. Służą do przyspieszenia oraz ułatwienia realizacji dużych przedsięwzięć konstrukcyjnych. Żurawie budowlane możemy podzielić na kilka rodzajów, ze względu na ich typ, na udźwig oraz na wysokość podnoszenia ciężaru. Zasadniczo jednak żurawie dzielimy na żurawie samojezdne oraz na żurawie stacjonarne, nazywane również wieżowymi.

żuraw

Żurawie samojezdne

Żurawie samojezdne to rodzaj żurawi budowlanych, który wyposażony jest w koła. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest przemieszczanie całej konstrukcji zarówno w obrębie placu budowy, jak i po drogach publicznych. Żurawie samojezdne wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie szczególne znaczenie ma mobilność całej konstrukcji oraz możliwość jej przemieszczania w zależności od postępu prac budowlanych. Dzięki wyposażeniu w koła jezdne, żuraw samojezdny może być przeprowadzony przez operatora w różne miejsca oraz dodatkowo przemieszczać się po drogach publicznych w celu dotarcia na inny plac budowy, gdzie jest na niego zapotrzebowanie. Żurawie samojezdne występują zarówno jako urządzenia o niewielkim zasięgu, jak i takie, które posiadają duży zasięg. Wszystkimi ich rodzajami zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak na przykład krakowski Vomet.

Żurawie stacjonarne (wieżowe)

Żurawie wieżowe to z kolei rodzaj żurawi budowlanych, które montowane są na stałe w wybranym miejscu na placu budowy. Niemożliwa jest późniejsza zmiana miejsca ich położenia, dlatego wykorzystuje się je głównie w miejscach, w których nie ma konieczności późniejszego przemieszczania żurawia. Żurawie wieżowe, ze względu na swoje rozmiary, są wznoszone bezpośrednio na miejscu, w którym będą następnie użytkowane. Ich główną zaletą jest natomiast bardzo duży zasięg pracy, czym zdecydowanie dominują nam mobilnymi żurawiami samojezdnymi. Dzięki temu doskonale sprawdzają się na dużych placach budowy, na których powstają konstrukcje sporych rozmiarów. Żurawie wieżowe nie wymagają także budowy dróg do ich przemieszczania się na terenie placu budowy, a sam koszt ich wynajmu oraz późniejszej eksploatacji jest bardzo niewielki, w porównaniu z możliwościami, jakie oferuje ich użytkowanie. Żurawie wieżowe występują także w wielu rozmiarach, dzięki czemu mogą zostać dobrze dopasowane do rozmiarów realizowanego przedsięwzięcia budowlanego. Dostępne są bowiem zarówno wielkie żurawie wykorzystywane do budowy biurowców, jak i ich mniejsze odpowiedniki, które doskonale sprawdzają się np. do konstrukcji domów jednorodzinnych.