Podstawy frezowania w drewnie. Co musisz wiedzieć?

Praca w drewnie jest Twoim hobby? A może planujesz poszerzenie wiedzy oraz umiejętności i zajęcie się obróbką tego rodzaju zawodowo? Frezowanie w drewnie może przynieść naprawdę niezwykłe rezultaty końcowe, jak i sporo satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym niewielkim poradnikiem dotyczącym podstaw takiego zajęcia!

Frezowanie w drewnie

Czym jest frezowanie i jakich narzędzi wymaga?

Frezowanie to inaczej obróbka metodą skrawania. W przypadku drewna technikę tę stosuje w celach dekoracyjnych, do wykańczania powierzchni, wyżłabiania rowków czy zaokrąglania brzegów, na przykład w elementach mebli.

Bez względu na to, z jakiego powodu chcesz zająć się frezowaniem, od samego początku powinieneś odpowiednio przygotować się do nowego zajęcia! Jeśli marzysz o obróbce w surowcu dość plastycznym i świetnym dla osoby początkującej, postaw właśnie na drewno oraz materiały drewnopodobne, które pozwalają na bardzo różnorodną i ciekawą obróbkę. Już teraz możesz zacząć zbierać podłoże – deski, płyty pilśniowe i wiórowe, także niewielkich rozmiarów. To na nich możesz ćwiczyć pierwsze ruchy i wykonywać podstawowe wzory, by poznać bliżej zasady frezowania w drewnie!

Nie będziesz jednak w stanie frezować bez odpowiednich urządzeń oraz narzędzi. Jeśli planujesz produkcję na masową skalę z czasem z pewnością zainteresuje Cię markowy ploter CNC. Na początek wystarczy jednak frezarka, najlepiej górnowrzecionowa, polecana osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z tą metodą pracy. Samo urządzenie należy dobrać w zależności od planowanych działań – do niewielkich prac polecamy frezarkę o mocy poniżej 1000 W. Dla bardziej skomplikowanego frezowania powinieneś wybrać wyposażenie cięższe, silniejsze i o mocy powyżej 1250 W.

Poza frezarką będziesz musiał zaopatrzyć się także w narzędzia skrawające, to jest frezy. Na rynku znajdziesz naprawdę wiele rodzajów takich wyrobów, które możesz dostosować do efektu, jaki planujesz uzyskać w obrabianym drewnie. O przeznaczeniu frezów do drewna decyduje ich kształt. Tym sposobem model przypominający wiertło przyda się do głębszych żłobień, natomiast do obróbki kantów wybieraj frez zaokrąglający, profilowy, krawędziowy czy do wręgowania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości nie bój się zapytać sprzedawcę o poradę!

Ważne jest bezpieczeństwo

W każdej pracy, w której używasz narzędzi elektrycznych, do których można oczywiście zaliczyć frezarki, ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Zapytaliśmy o nie doradcę firmy Sarnox w Zaleszanach: Każdy, a już z pewnością początkujący hobbysta, powinien zadbać o własne bezpieczeństwo na czas frezowania drewna. Istotne jest zabezpieczenie dłoni za pomocą rękawic roboczych, jak również narządu wzroku. W tym przypadku polecam oczywiście specjalne okulary ochronne, które zapobiegną przedostawaniu się do oczu drewnianych wiórek.

O jakich zasadach warto jeszcze pamiętać? Nie spiesz się – pozwól sobie popełniać błędy i tym samym ćwiczyć w swoim tempie. Zawsze używaj tylko sprawnych narzędzi, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości poszukaj dokładniejszych wyjaśnień lub poproś o pomoc osobę posiadającą już doświadczenie!