Podstawowe rodzaje rusztowań

Rusztowania są niezbędnym elementem przy większości budów, remontów czy konserwacji obiektów. Używane są wszędzie tam, gdzie muszą być wykonane jakieś prace na wysokości, a ich używanie jest ściśle obwarowane wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego tak ważne jest, aby używać rusztowań tylko sprawdzonych producentów i z rekomendowanych źródeł.

rodzaje-rustowan

W zależności od sposobu ich użytkowania, możemy je podzielić na kilka podstawowych rodzajów.

Rusztowania elewacyjne

Rusztowania elewacyjne ramowe nazywane są też rusztowaniami systemowymi. Mają pionową konstrukcję nośną składającą się z modułów. Sztywna poprzecznie konstrukcja zapewnia szybki montaż i demontaż rusztowania. Stabilność uzyskuje się poprzez zastosowanie pomostów i stężeń. Rusztowania te są stosowane głównie w przypadku konstrukcji, które wymagają zmian szerokości pomostów.

Rusztowania kominowe

Rusztowania kominowe, zwane też warszawskimi, to rusztowania, które stosuje się przy okazji robót murarskich, tynkarskich, malarskich, spawalniczych, montażowych i instalacyjnych. Można je wykorzystywać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Mają prostą konstrukcję i są łatwe i szybkie  w montażu. Poszczególne ich elementy łączone są bezśrubowo tzw. złączami czopowymi.

Rusztowania platformowe

Rusztowania platformowe idealnie sprawdzają się przy pracach montażowych lub remontowych prowadzonych na dużych powierzchniach. Powierzchnia platformy najczęściej ma ok. 4 m2, co daje wystarczającą ilość miejsca dla pracowników oraz ich materiałów i narzędzi. Mają też dużą nośność maksymalną, nawet do 1 tony. Względy bezpieczeństwa pomaga zachować m.in. antypoślizgowa warstwa żywicy fenolowej.

Rusztowania jezdne

Rusztowania jezdne są stosowane, gdy konieczna jest częsta zmiana ich miejsca położenia, czyli w pracach wykończeniowych oraz halach i innych obiektach przy różnych montażach. Ich kółka wyposażone są w odpowiednie hamulce pozwalające zablokować rusztowanie w danej pozycji i uniemożliwić przemieszczenie go.

Rusztowania dla potrzeb wystawienniczych

Rusztowania takie pozwalają dostosować tymczasową konstrukcję do potrzeb wyeksponowania dzieł sztuki, eksponatów oraz powieszenia banerów reklamowych czy z nazwami firm podczas targów i wystaw branżowych.

Jeśli będziemy mieć potrzebę postawienia rusztowania, na rynku istnieją firmy takie jak Euro-Rusztowania, które zapewniają kompleksową obsługę w zakresie montażu, demontażu i dzierżawy rusztowań. Firmy te mogą również zaoferować transport, a także kompleksową obsługę w miejscu eksploatacji rusztowania