Podstawowe narzędzia szlifierskie

Szlifowanie to czynność, która nadaje przedmiotom w naszym otoczeniu ostateczny kształt. To właśnie ostatnie szlify decydują o gładkości i uroku mebli, bezpieczeństwie drewnianych klocków dla dzieci, funkcjonalności podłoży… Długo by wymieniać. Najważniejsze jest to, że szlifować możemy samodzielnie! Wystarczy skompletować kilka narzędzi. Oto najważniejsze z nich.

narzedzia szlifierskie

Szlifierka – mnogość rodzajów i zastosowań

Nie sposób przystąpić do szlifowania bez szlifierki. W zależności od tego, jakie powierzchnie będą obrabiane, możemy wybierać spośród różnych typów. Różnią się one kształtami i rozmiarami stopy. Do płaskich powierzchni większych rozmiarów nadaje się szlifierka taśmowa, o stopie prostokątnej i stosunkowo dużej. Sprawdza się ona do mniej precyzyjnych szlifów „z grubsza”. Do bardziej precyzyjnych prac przyda się szlifierka mimośrodowa. Radzi sobie ona nie tylko z płaskimi powierzchniami, ale też delikatnie zakrzywionymi. Nadaje się także do polerowania (po zmianie tarczy). Jeżeli planujemy szlifowanie miejsc narożnych, warto zastanowić się nad szlifierką oscylacyjną. Z uwagi na niewielką mimośrodowość (nawet 1 mm) dociera ona do miejsc trudno dostępnych dla innych typów szlifierek. Do prac bardzo precyzyjnych wykorzystuje się szlifierki typu delta. Ich niewielkie trójkątne główki z łatwością docierają do załamań, zakamarków i kątów.

Papier ścierny – do ręki i do maszyny

Nie zawsze to, co nazywamy papierem ściernym, jest nim w rzeczywistości. Czasem nośnikiem materiału ściernego jest płótno bawełniane lub syntetyczne albo tektura. Warto wiedzieć, że ziarna dobrego papieru ściernego tkwią w nim pewnie i nie odpadają nawet przy silnym tarciu i nagrzaniu. Szczególnie istotnym parametrem – poza przeznaczeniem materiału ściernego – jest jego ziarnistość. Mała liczba oznacza duże ziarno, duża liczba – małe ziarno. Im drobniejszy  papier ścierny, tym większą precyzję można uzyskać przy pracy nim. W zależności od używanego elektronarzędzia możemy wybierać spośród papierów kupowanych w paskach (taśmach), okrągłych lub w arkuszach. Najczęściej są one mocowane na rzep. Uważać trzeba przy szlifierkach z funkcją odsysania pyłu – papier ścierny musi mieć wtedy otwory. Szlifierki o trójkątnych stopach (typu delta) wymagają również trójkątnego kształtu materiału ściernego.

Przy mnogości elektronarzędzi, typów papieru oraz ich zastosowań warto zdać się na fachową wiedzę doradców. Prochera oferuje nie tylko profesjonalne narzędzia, ale i wiedzę, która ułatwi pracę nawet szlifierzom nowicjuszom.