Podnośniki koszowe na samochodach. Charakterystyka

Różnego rodzaju prace na dużych wysokościach nie należą do łatwych. Muszą być przeprowadzane nie tylko sprawnie i skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Niezwykle ważna jest indywidualna ochrona pracownika, a także wysokiej jakości sprzęt. Do prac na wysokościach najczęściej wykorzystuje się praktyczne i funkcjonalne podnośniki na samochodach. Podpowiadamy, czym się charakteryzują i jakie są ich najbardziej popularne zastosowania.

Podnośniki koszowe

Do czego tak naprawdę służą podnośniki koszowe?

Podnośniki koszowe, według definicji, są grupą urządzeń dźwigowych, które zalicza się do ruchomych podestów przejezdnych. Dzięki nim można szybko i bezpiecznie przetransportować pracowników na miejsce wykonywanych działań na dużych wysokościach. Głównym elementem podnośnika jest ramię, zamontowane na specjalnym samochodzie.  Na końcu ramienia znajduje się kosz, czyli podest odgrodzony barierką. Jest to miejsce, na którym przebywa pracownik.

Podnośniki koszowe można wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Są niezwykle popularne w różnego rodzaju pracach budowlanych.

Specjaliści z firmy Usługi Transportowo Sprzętowe – Handel Jan Gredel przekonują: Podnośniki na samochodach mają zastosowanie podczas montażu okien, oświetlenia, a także instalacji elektrycznych i wentylacyjnych. W branży budowlanej stosuje się je także w malowaniu elewacji oraz tworzeniu stalowych konstrukcji.

Kolejne, ważne zastosowania podnośników koszowych to:

  • mycie okien,
  • montaż banerów reklamowych,
  • gaszenie pożarów i ewakuacja ludności w pracy strażaków,
  • pielęgnacja terenów zielonych.

Jakie są najbardziej popularne rodzaje podnośników koszowych?

Podnośniki koszowe można podzielić ze względu na konstrukcję oraz sposób przemieszczania. Najczęściej wykorzystywane są urządzenia montowane na samochodach oraz przyczepach, jednak niektóre z nich są przystosowane do samodzielnej jazdy i dopuszczone do ruchu drogowego.

Jeśli chodzi o budowę i konstrukcję podnośników koszowych, można wyróżnić urządzenia przegubowe, teleskopowe oraz nożycowe. Podnośniki przegubowe charakteryzują się ramieniem, które w kilku punktach się załamuje, dzięki czemu można nim dotrzeć w najbardziej wymagające miejsca.

Podnośniki teleskopowe są zbudowane najczęściej z kilku członów, które się w siebie wsuwają, w zależności od wysokości prac. Urządzenie wyróżnia się kompaktową budową i niewielkimi rozmiarami po złożeniu.

Z kolei koszowe podnośniki nożycowe zbudowane są z dwóch, krzyżujących się ze sobą ramion. Przeznaczone są do mniejszych wysokości, jednak wyróżnia je wysoki stopień stabilności i małymi rozmiarami, przez co często wykorzystuje się je wewnątrz pomieszczeń.