Płyty SBR i EPDM – gwarancja bezpieczeństwa

Płyty gumowe to rewolucyjne rozwiązanie w zakresie projektowania i aranżacji miejsc przeznaczonych do zabawy oraz uprawiania sportu, np. placów zabaw czy siłowni na wolnym powietrzu. Wszędzie tam ważne jest zastosowanie w pełni bezpiecznych nawierzchni, które zapobiegną przykrym skutkom upadków. Czym dokładnie charakteryzują się gumowe płyty SBR i EMPDM oraz gdzie dokładnie znajdują one zastosowanie?

Płyty SBR i EPDM jako bezpieczne nawierzchnie

Nawierzchnie gumowe SBR i EPDM powstają ze specjalnych granulatów produkowanych na bazie kauczuku syntetycznego. Podstawową cechą tych podłoży jest bezpieczeństwo ich użytkowania związane ze zdolnością amortyzacji upadków. Elastyczne płyty tłumią wstrząsy i absorbują uderzenia, co zapobiega powstawaniu kontuzji. Poza tym nawierzchnie gumowe pozwalają na efektywne odprowadzanie wody, dzięki czemu nie zalega ona na podłodze, co sprzyjałoby poślizgnięciom. Wysoki poziom bezpieczeństwa oraz dobrą jakość mat gumowych potwierdzają różnego rodzaju atesty oraz certyfikaty, które wyróżniają m. in. nawierzchnie oferowane przez firmę MTJ-Group. Na uwagę zasługują tu w szczególności atesty PZH oraz zgodność z unijną normą PN-EN 1177, a także certyfikat HIC potwierdzający właściwości amortyzacyjne w razie upadków z wysokości. Warto przy tym zaznaczyć, że płyty SBR i EPDM są bezpieczne nie tylko dla ich użytkowników, ale także dla konstrukcji obiektu. Antypoślizgowa powierzchnia mat zapobiega ich przesuwaniu po posadzce, dzięki czemu nie muszą być one do niej przyklejone. To znacznie ułatwia montaż bezpiecznych nawierzchni i chroni oryginalne podłoże przed uszkodzeniem spowodowanym np. wstrząsami czy uderzeniami.

Zastosowanie płyt gumowych SBR i EPDM

Nawierzchnie z płyt SBR i EPDM znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa i ograniczenie ryzyka kontuzji. Z tego powodu gumowe podłoża wykorzystuje się w obiektach rekreacyjnych i sportowych, gdzie wykonuje się forsowne ćwiczenia, a więc np. na siłowniach, w salach fitness czy klubach crossfit. Za sprawą swoich właściwości antypoślizgowych, płyty SBR i EPDM znakomicie sprawdzą się również na basenach. Duża wytrzymałość i odporność sprawia natomiast, iż nawierzchnie gumowe służą też do zabezpieczenia obiektów zewnętrznych, takich jak tarasy, patia, boiska czy siłownie na świeżym powietrzu. Oprócz tego gumowe nawierzchnie są chętnie stosowane w miejscach wymagających szczególnej uwagi w kontekście przestrzegania standardów bezpieczeństwa, a mianowicie na placach zabawach.